środa, 23 maja 2012

Spacer po Łodzi

Park na Julianowie

Nie mogę się pogodzić z powszechną opinią o szarej, brzydkiej Łodzi. Od dzisiaj zapraszam więc na krótkie spacery po Łodzi, do miejsc przeze mnie wybranych. Niektóre z nich bardzo lubię, innymi będę się chciała po prostu pochwalić, z innymi być może wiążą się różne moje wspomnienia. Świat jest już tak stary, ale nawet zabytki z XIX/ XX wieku należy już uznać za "starożytne". Oczywiście nie ma w Łodzi budynków średniowiecznych, czy z epoki renesansu czy baroku (chociaż...ale o tym później)- wynika to z jej losów, ale za to tak doskonałego nagromadzenia neostylów, a zawłaszcza secesji i eklektyzmu -próżno by szukać w innych polskich miastach. Zresztą, nie w dźwiganych wiekach, ale w urodzie i niezwykłości tkwi tajemnica tych miejsc, czy budowli, które admirujemy czy wręcz kochamy. Tak więc: za co lubię Łódź? Przede wszystkim za to, że jest inna. Że architektura Łodzi jest zupełnie różna od innych polskich miast...Ale dzisiaj, na początek, nie będzie o wielkomiejskiej architekturze. Dzisiaj będę próbowała udowodnić, że Łódź jest zielona. Zrobimy wycieczkę po łódzkich parkach! (tak na dobry początek) Łódź wcale nie jest szara! W Łodzi są aż 33 parki! Tak. Wiele z nich pięknych, z zabytkowym już drzewostanem i ogrodową architekturą. 

Park im. Stanisława Moniuszki

Park im. księcia Józefa Poniatowskiego

Dzisiaj nie  będę opisywała wszystkich, ale moglibyśmy usiąść na ławeczce np. w zabytkowym parku Helenów. Park został założony w połowie XIX wieku w dolinie rzeki Łódki, przez właściciela browaru Karola Anstadta. Realizatorem parku była berlińska firma ogrodnicza L.Spath. Sprowadzano do dekoracji tego parku nawet egzotyczne muszle. Albo lepiej przejdźmy się do niewielkiego (2,5 ha) parku Matejki. Ma swój urok i lubię go. Jest to jedyny park w Łodzi z założeniem typu francuskiego. Powstał jako ogród prywatny (ma piękne ogrodzenie i bramę do dziś zamykaną o zmierzchu...) przy nigdy nie zrealizowanej rezydencji rodziny Heiman. Autorami tego regularnego, francuskiego parku byli E.Ciszkiewicz i Z.Hellwig. 


Park przy ulicy Hipotecznej

Możemy też się wybrać do parku im. Henryka Sienkiewicza, z piękną fontanną i szerokimi alejami, przystosowanymi do przejażdżek powozami....

Park im. Henryka Sienkiewicza

Park im. Adama Mickiewicza przez łodzian nazywany Julianowskim

W parku botanicznym możemy podziwiać ok 3.500 gatunków i odmian roślin z całego świata (park założony już w 1946 roku jako Szkółka roślin leczniczych), a gdyby było zimno, możemy iść do łódzkiej palmiarni, gdzie zawsze jest lato…

Łódzki ogród zoologiczny

Odwiedzam jeszcze raz te wszystkie miejsca i czuję się trochę jak turystka we własnym mieście...


Park Żródliska (tu kręcono sceny randkowe Kaliny Jędrusik i Daniela Olbrychskiego w "Ziemi obiecanej"  :-)Park im. Szarych Szeregów (dawniej Park Młodzieży im. Promienistych) - powstał w latach 1961-1964 na terenach, które w czasie okupacji leżały w granicach getta żydowskiego.


Park im. ks. bp. Michała Klepacza

Zbiornik wodny przy ulicy Liściastej
... i wiele innych.
Fot. Monika Czechowicz