niedziela, 14 grudnia 2014

Kościół pw. św. Faustyny Kowalskiej. Plac Niepodległości 1.


Rozpoczęcie budowy świątyni, według projektu architektów Pawła Marciniaka, Dariusza Witasiaka i Roberta Sobańskiego, nastąpiło w sierpniu 1997 roku.

Dwupoziomowy kościół wzniesiono na rzucie odcinka okręgu, przypominającego kształtem rozłożone ramiona. 

Konstrukcja obiektu jest tradycyjna, murowana z cegły, z oblicówką z cegły klinkierowej. Parafię erygował 1 września 1996 roku abp Władysław Ziółek. 
 

W 2008 roku przy kościele stanął pomnik-fontanna św. Faustyny.
Maria Faustyna Kowalska (właściwie Helena Kowalska)  − święta Kościoła katolickiego, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, stygmatyczka  i wizjonerka. Znana przede wszystkim jako głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego i autorka Dzienniczka, w którym opisała swoje duchowe i mistyczne doświadczenia.
W szesnastym roku życia podjęła pracę u Leokadii i Kazimierza Bryszewskich w Aleksandrowie Łódzkim. Prowadziła dom i opiekowała się ich synem. Po roku służby oznajmiła rodzicom zamiar wstąpienia do zakonu. Dwukrotnie spotkała się ze stanowczą odmową. Podczas jesieni wyjechała do Łodzi, gdzie zamieszkała u ciotecznego brata swojego ojca, Michała Rapackiego, zarabiając jako służąca u tercjarek franciszkańskich. Od lutego 1923 pomagała w prowadzeniu domu Marcjanny Sadowskiej, właścicielki sklepu z artykułami spożywczymi przy ulicy Abramowskiego 29 w Łodzi.

Ulica Abramowskiego 29, dom w którym mieszkała Helena Kowalska.

W 1924, podczas zabawy tanecznej w łódzkim parku "Wenecja" doznała widzenia umęczonego Jezusa, który miał jej wydać polecenie wstąpienia do zakonu.
Ślady obecności św. Faustyny można odnaleźć w wielu miejscowościach w Polsce: od Głogowca, gdzie się urodziła, aż po Kraków, gdzie zmarła. Jednak to z Łodzią i jej okolicami związane są początki jej życia i powołania. Święta została ogłoszona patronką Łodzi.

Pomnik-fontanna poświęcona św. Faustynie Kowalskiej dla Parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi.

Pomnik, wykonany z marmuru kararyjskiego o wadze półtorej tony i wysokości około 2 metrów, odsłonięty został 5 października 2008 roku. Autorem pomnika jest Mariusz Drapikowski. Budowę pomnika sfinansował Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi i "Społeczny Komitet Budowy Pomnika Świętej Faustyny, Patronki Miasta Łodzi".

 
W 1994 roku, na podstawie Dzienniczka i zapisków świętej Marii Faustyny Kowalskiej, powstał film fabularny „Faustyna”  w reżyserii Jerzego Łukaszewicza, z Dorotą Segdą w roli głównej:


W 2005 roku, na podstawie Dzienniczka i Listów św. Siostry Faustyny oraz materiałów archiwalnych, powstał spektakl pt. „Prorok Miłosierdzia” wystawiony na scenie PWST w Krakowie, a następnie film pod tym samym tytułem w reżyserii Mieczysława Grąbki z Karoliną Kominek w roli tytułowej oraz aktorami krakowskich teatrów.


źródła:
Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń. Śladami Siostry Faustyny.
Marek Buziarek. Świątynie Łodzi.
Strona: Polska Niezwykła.
YouTube.pl

Fot. Monika Czechowicz