piątek, 3 października 2014

Mural reklamowy Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego "Lido"


Rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Urban Forms i w Łodzi powstają nowe murale. Ale te stare też mają swój urok. W siermiężnych czasach PRL-u spełniały funkcje reklamowe - reklamując towary ... których nie było. 
Al. Kościuszki 49/51, mural na ścianie jednego z budynków dawnych Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego "Lido":


Mural ten, reklamujący najmodniejszą odzież damską, można zobaczyć od strony ulicy Wólczańskiej 66 (przy skrzyżowaniu z ulicą Kopernika).
Dzisiaj moda może nieco się zmieniła, lecz projekt reklamy, wykonany przez Jerzego Jankowskiego, a zrealizowany przez Ryszarda Macharowskiego i Romana Szybilskiego - także może zachwycać: śliczna łodzianka, lekko podparta "pod boczek", wdzięcznie pozuje w szerokiej spódnicy i twarzowym bereciku...

fot. Księga fabryk Łodzi.

Krótka historia miejsca:
Wólczańska 66. Znajdowały się tutaj przędzalnia i tkalnia, wzniesione przed 1896 rokiem przez Karola Bennicha, właściciela założonej w 1865 roku ręcznej tkalni serwet i wyrobów wełnianych przy ulicy Piotrkowskiej 105. 

"Łodzianin", 1893 (Piotrkowska nr 757, to dawna numeracja - dzisiaj numer 105)

Jego posesja zajmująca przestrzeń pomiędzy ulicą Piotrkowską i Wólczańską została przecięta przedłużeniem ulicy Spacerowej (al. Kościuszki - czytaj TUTAJ) i nowy budynek fabryczny usytuowano frontem od tej ulicy.
Ograniczone możliwości inwestowania w centrum miasta zachęciły właściciela do wzniesienia kolejnych wydziałów fabryki przy ulicy Łąkowej 11.
W 1900 roku zawiązano Towarzystwo Akcyjne Wełnianej Manufaktury Karola Bennicha z kapitałem zakładowym 1 500 tysięcy rubli. Firma zatrudniała 1200 robotników, osiągała roczne obroty w wysokości 4 mln rubli. Po pierwszej wojnie światowej Bennichowie wynajmowali stare budynki przy ulicy Wólczańskiej 66 różnym przedsiębiorcom.
Po 1945 roku w starych budynkach utworzono Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego im. Emilii Plater, później ZPDz "Lido". Obecnie budynek Karol Bennich             wykorzystywany jest przez różne firmy handlowe i produkcyjne.

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1908.

"Rozwój", rok 1905.

Fot. Monika Czechowicz

Informator Handlowo-Przemysłowy, rok 1914.
źródła:
Bartosz Stępień. Łódzkie murale. Niedoceniona grafika użytkowa PRL-u.
Ryszard Bonisławski. Księga fabryk Łodzi.