sobota, 12 września 2015

OSIEDLE "BERLINEK"


Osiedle przy ulicy Kalinowej łodzianom chyba bardziej znane pod nieoficjalną nazwą „Berlinek”.

Osiedle powstało w okresie hitlerowskiej okupacji, w latach 1940-1941, na dawnych terenach podmiejskich włączonych w obszar Łodzi. Znajduje się w rejonie ulic Kalinowej, Morwowej i Osinowej. 

Dwa zespoły tych budynków powstały na Julianowie, podobny kompleks domków powstał również na Stokach, przy ulicy Milionowej i Łęczyckiej oraz nieco inne w Helenówku.

Domy na „Berlinku” przeznaczone były dla urzędników niemieckich, do 1945 roku osiedle nosiło nazwę „Am Wiesenhang”.  

Z tego typu osiedli budowanych przez okupanta w Łodzi, te przy ulicy Kalinowej są najlepiej utrzymane (podobno wybudowano je „z pomocą” więźniów z pobliskiego Radogoszcza), na części budynków zachowała się oryginalna dachówka, okiennice czy drzwi wejściowe. 

Niektóre z nich zostały niedawno starannie wyremontowane.

Z tyłu domów do dziś znajdują się niewielkie działki. Osiedle ma swój niepowtarzalny klimat, ale właśnie teraz, gdy kończy się lato najchętniej lubię spacery tutaj: zieleń wprost „łasi się do rąk” J

Domy mają bardzo proste kształty, szaro tynkowane ściany i wysokie dachy. Okupanci osiedlali je osadnikami z państw nadbałtyckich i z Wołynia.

Po 1945 roku domy opustoszały i zajęli je polscy mieszkańcy. Mimo, iż opustoszałe osiedle natychmiast zajęli Polacy, do dziś jeszcze kojarzone jest głównie z niemieckim okresem swojej ponad 60-letniej historii. 


Mówiło się, że osiedle założono na planie swastyki, ale to nie jest prawdą. Mapy oraz obecnie powszechnie dostępne zdjęcia satelitarne nie potwierdzają  takiej hipotezy. Jednak stąd być może bierze się powojenna popularna nazwa tej okolicy. W powojennej Łodzi mówiło się też, że zostało wybudowane dla oficerów Luftwaffe.


źródła:
Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.

Fot. Monika Czechowicz