poniedziałek, 26 maja 2014

WYDAWNICTWA ŁÓDZKIE

Łódzkie wydawnictwa mają obszerną i różnorodną ofertę. Można w niej znaleźć kanoniczne dzieła filozoficzne tłumaczone po raz pierwszy na język polski, oryginalnie zaprojektowane publikacje dla dzieci i powieści, którymi zaczytuje się już niejedno pokolenie Polaków - często nieświadomych, że trzymają w rękach książkę "made in Łódź". Oto dziesięć łódzkich oficyn:

AKAPIT PRESS
Najbardziej rozpoznawalną pisarką wydawnictwa jest Małgorzata Musierowicz - autorka cyklu "Jeżycjada" o rodzinie Borejków, na którym wychowało się kilka pokoleń polskich nastolatków. Akapit Press drukuje wznowione części sagi z lat 70. i 80., a od lat 90. wydaje nowe dzieła poznańskiej pisarki: od "Pulpecji" aż do "McDusi". Wydawnictwo stale współpracuje z wieloma twórcami książek dla dzieci i młodzieży: Krystyną Siesicką czy Krystyną Nepomucką. W ofercie książek dla dorosłych można znaleźć przede wszystkim zbiory opowiadań i literaturę romansową.

GALAKTYKA
Wydawnictwo specjalizujące się w poradnikach. Oprócz typowych - dla hodowców psów, mniej lub bardziej doświadczonych fotografów, specjalistek makijażu - ma w ofercie modne tematycznie książki: dla biegaczy, czy rodziców chcących zdrowo odżywiać swoje dzieci. Ostatnie bestsellery Galaktyki to: "Fotografia żywności od kuchni" Teri Cambella, "Jedna Rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć" Gary'ego Kellera i Jaya Papasana, "Ekspresowe porady fotograficzne" Bryana Petersona", "Ultramaratończyk. Poza granicami wytrzymałości" Deana Karnazesa.

KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY
Tak jak wskazuje nazwa, wydawnictwo mieści się na XIX-wiecznym osiedlu robotniczym wybudowanym przez Karola Scheiblera. Księży Młyn wydaje głównie publikacje z historią i współczesnością różnych regionów Polski, przewodniki turystyczne oraz poradniki. Miłośników Łodzi z pewnością zainteresują takie pozycje, jak: "Architektura okupowanej Łodzi" Tomasza Bolanowskiego, "Łódź w drodze do niepodległości" pod redakcją Jolanty Daszyńskiej i "Obóz cygański w Łodzi 1941-1942" Juliana Baranowskiego. Pozostali czytelnicy powinni zwrócić uwagę na książki o rodzinie Henckel von Donnersmarcków, górnośląskich potentatach, czy bogato ilustrowaną serię o miastach między pierwszą i drugą wojną światową: od Lublina, przez Białystok, aż po Gdynię.

KWADRATURA
Oficyna kierowana przez poetę Piotra Groblińskiego, działająca przy Łódzkim Domu Kultury, regularnie publikuje zróżnicowane propozycje liryczne - ilustrowane pracami artystów często pochodzących z Łodzi, jak Jan "Jubaal" Wasiński czy Natalia Hołub. Wydawnictwo może pochwalić się wyczuciem na młodych poetów, którzy tuż przed lub po publikacji w łódzkiej oficynie zdobywali ważne literackie nagrody. Do najciekawszych tomów z poezją można zaliczyć m.in. "Ze skraju i ze światła" Kacpra Płusy, "Przecieki z góry" Krzysztofa Kleszcza i "Pragnienie tropików" Michała Wróblewskiego. Kwadraturze zdarzyła się także książka prozatorska - "Esplanada" Krzysztofa Sowińskiego o dojrzewaniu w PRL naznaczonym książkami o Winnetou, "Niewinnymi czarodziejami" Wajdy i muzyką The Shadows na antenie radia Luxembourg.

LITERATURA
W ofercie wydawnictwa, od lat regularnie honorowanego branżowymi nagrodami, można znaleźć przede wszystkim publikacje dla dzieci. Wydane w dopracowanej formie podejmują często ważne i niełatwe tematy dla małego czytelnika, np. śmierci rodziców ("A jeśli zostanę..." Barbary Ciwoniuk), kontaktu z osobą niewidomą ("Kto to widział!" Ireny Landau) czy doświadczenia wojny ("Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej). Literatura ma w sprzedaży także klasyczne książki, np. "Dynastię Miziołków" Joanny Olech. Z wydawnictwem współpracują wielokrotnie doceniani autorzy: Grażyna Bąkiewicz, Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska czy Michał Rusinek.

ŁADNE HALO
Ładne Halo to wydawnictwo i studio graficzne w jednym. Firma stawia na publikacje dla dzieci, ale ich wizualna oryginalność, a nie rzadko i treść, zaintryguje niejednego dorosłego. Książki, projektowane i ilustrowane przez młodych grafików, balansują pomiędzy ciepłym stylem znanym z klasycznej literatury dziecięcej a nowoczesną kreską. Wydawnictwo nie unika kontrowersyjnych tematów, np. w "Lalce Lolka" Katarzyny Boguckiej tytułowy chłopiec wśród  ulubionych zabawek ma lakę Wiolę.


MEDITON
Firma znana z publikacji książek medycznych skierowanych do akademików. W ostatnich latach oficyna sygnowała takie publikacje jak: "Immunoterapia alergenowa" Marka Kowalskiego i Barbary Rogali, "Dopasowanie aparatów słuchowych" Edwarda Hojana czy "Alergię na pokarmy" pod redakcją Zbigniewa Bartuziego. Czasopisma wydawane przez Mediton ("Otolaryngologia - przegląd kliniczny", "Alergia Astma Immunologia" i "Przegląd Alergologiczny") znajdują się na liście czasopism naukowych punktowanych w systemie tradycyjnej oceny MNiSW i Index Copernicus.

OFICYNA
Wydawnictwo, które wykorzystuje intelektualny i artystyczny potencjał Łodzi. "Są tutaj tacy, którzy piszą i tłumaczą tak dużo, że można zapełnić program wydawniczy na kilka lat. Są to teksty na najwyższym poziomie" - mówi Łukasz Urbaniak, właściciel wydawnictwa. Officyna ma w ofercie zarówno książki dla dzieci, jak i judaica oraz dzieła filozoficzne. Pod redakcją prof. Bogdana Banasika, historyka filozofii i teoretyka kultury, ukazują się na przykład "Dzieła wszystkie" Friedricha Nietzchego w większości w tłumaczeniu łódzkich akademików. Z kolei "Twarze kontrkultury", seria redagowana przez Macieja Świerkockiego i Jerzego Jarniewicza, zawiera po raz pierwszy przełożone na język polski kanoniczne książki o ruchach bitnikowskich, hipisowskich czy punkowych.

PRIMUM VERBUM
Wydawnictwo wydające publikacje naukowe i popularnonaukowe, zwłaszcza z językoznawstwa i komunikacji społecznej. Wśród tytułów można znaleźć: ">>Lalkę<< Bolesława Prusa - pamięć tragedii greckiej. Z problemów intertekstualności" Doroty Samborskiej-Kukuć, "Obraz Łodzi w tekstach reportaży z tygodnika >>Odgłosy<< (1958-1992)" Elwiry Olejniczak czy "Słownik polszczyzny rzeczywistej".

WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO

Pod tą nazwą WUŁ istnieje 30 lat. Ukazują się w nim prace naukowe i tłumaczenia autorstwa naukowców. Nie jest to tylko oficyna dla specjalistów. Interesujące lektury znajdą tutaj pasjonaci filmu, teatru, filozofii, pedagogiki czy historii - także tej łódzkiej. Zaletą wydawnictwa jest jego niekomercyjny profil. Może popularyzować dokonania lokalnych naukowców, mając na uwadze misję uniwersytetu. Interesujące publikacje: "Wasza kartka wyborcza jest silniejsza niż karabin, niż armata... Z dziejów kultury politycznej na ziemiach polskich pod zaborami" Pawła Samusia, "Mity >>ziemi obiecanej<< w regionalnej literaturze Łodzi. Między grą wyobraźni, fikcją literacką a historią" Jolanty Fiszbak czy "Kapitał społeczny a postawy i działania przedsiębiorcze mieszkańców Łodzi" Moniki Mularskiej-Kucharek.
Maj pozostaje nadal chłodny, rezygnujemy z wycieczek po naszym pięknym mieście, pozostajemy w domach - nie rezygnujmy więc z ciekawej lektury. Baedeker wybiera się dzisiaj po nowe książki o Łodzi...

źródło:
Gazeta Wyborcza (wyborcza.pl)
Igor Rakowski-Kłos