sobota, 17 maja 2014

"Animacja 25" , czyli 25 lat Katedry Animacji w łódzkiej Szkole Filmowej.
Z okazji 25-lecia Katedry Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych Szkoła Filmowa przygotuje multimedialną wystawę poświęconą sztuce animacji filmowej i absolwentom kierunku.
 "Animacja 25" została otwarta w piątek (16 maja) w Miejskich Galeriach Sztuki.

Ekspozycja "Animacja 25" przedstawi kilkadziesiąt lat animacji w łódzkiej Szkole Filmowej: od analogowej, do dzisiejszej "rewolucji cyfrowej". Zobaczymy na niej filmy studenckie, etiudy prezentujące eksperymenty z dziedziny technologii filmowej. "Animacja 25" ma również na celu stworzenie archiwum: bazy materiałów związanych z produkcją filmów animowanych w Szkole Filmowej. Będzie zawierać m.in. scenariusze, rysunki koncepcyjne, testy animacyjne i storyboardy.

Animacja Casting w reżyserii Kacpra Zamarło 

- Przez 25 lat następowały i następują zmiany, ale jedno pozostaje niezmienne - mówi dr hab. Krzysztof Rynkiewicz, Kierownik Katedry Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych. - Nadal zabieramy młodych ludzi w podróż do krainy, gdzie nie jest używany język werbalny. Tam gdzie dla wyrażenia refleksji nie wystarczy pokazać palcem, ale trzeba nauczyć się na nowo nadawać imiona rzeczom, zjawiskom i emocjom. 


Katedra Tomasza Bagińskiego.

Pracownia Filmu Animowanego powstała w 1969 roku z inicjatywy docenta Jerzego Kotowskiego. Pierwsze doświadczenia związane z animacją zdobywał tam m.in. Zbigniew Rybczyński, późniejszy zdobywca Oscara za "Tango". 

Filmy Zbigniewa Rybczyńskiego.

Pracownię później przekształcono w dwuletnie Podyplomowe Studium Animacji. Wykładali w nim prof. Henryk Ryszka, Stefan Schabenbeck, Jerzy Wiktorowski, plastyk i reżyser, Mirosław Kijowicz, światowej sławy twórca, a także Andrzej Kossakowski, scenarzysta i teoretyk filmu animowanego. Następnie zostały stworzone czteroletnie studia magisterskie, na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej powstała specjalność film animowany i efekty specjalne. 

Dim Marka Skrobeckiego.

Pierwszy nabór został przeprowadzony w roku 1989 – dwadzieścia lat po powstaniu Pracowni Filmu Animowanego. Dzisiaj studenci mogą spotkać tam takich wykładowców jak Piotr Dumała, Marek Skrobecki czy Mariusz Wilczyński.

Lykantropia Piotra Dumały.

Jubileuszowa wystawa "Animacja 25" zostanie zaprezentowana w Miejskich Galeriach Sztuki - Ośrodku Propagandy Sztuki w parku Sienkiewicza w Łodzi. Wystawa weźmie udział także w Nocy Muzeów.źródło: