sobota, 16 maja 2015

B jak BUKRANION

Bukranion– motyw dekoracyjny o kształcie czaszki byka, często o znaczeniu symbolicznym – jako przedstawienie zwierzęcia ofiarnego (aegikraniony to elementy dekoracyjne w kształcie czaszki kozy, występujące w kręgu sakralnym w starożytnej Grecji i Rzymie). 
Bukraniony, najczęściej płaskorzeźbione, stosowane były głównie w architekturze rzymskiej jako metopy, fryzy – w tym przypadku poszczególne bukraniony łączyły girlandy liści, kwiatów i owoców, zawieszone najczęściej na rogach czaszek.
Motyw bukranionów był charakterystyczny także dla architektury renesansu i klasycyzmu. (z greckiego: bou kranion, czaszka byka).
Bukranion w postaci fryzu:


W Łodzi bukraniony możemy podziwiać na fasadzie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 107:


Kamienica należała do Salomona Bacheriera, później stała się własnością Henryka Sachsa. 
Była wielokrotnie przebudowywana, i prawdopodobnie ostatniemu architektowi Dawidowi Lande, artyście o bogatej fantazji zawdzięczać możemy ową obfitość ozdobnych orłów, łabędzi o szyjach wygiętych w kształcie liry, festonów, maszkaronów i… bukranionów.


Jest to jedna z najciekawszych fasad ulicy Piotrkowskiej.  

Bukraniony na kamienicy Henryka Sachsa  występują w postaci fryzów.


"Kamienice, jak pałace", krótki film o niezwykłej urodzie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 107:


źródła:
Słownik terminologiczny sztuk pięknych, pod red. Krystyny Kubalskiej-Sulkiewicz, Moniki Bielskiej-Łach, Anny Manteuffel-Szaroty. Wydawnictwo Naukowe PWN.
Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński. Ulica Piotrkowska.
YouTube.pl (Construction Lodz Poland)

Fot. Monika Czechowicz