niedziela, 30 marca 2014

ZDROJE W ŁODZI

Tryskające źródło świeżej wody. W ogrodach pałacowych, parkach, klasztorach - dla wybranych. Na rynkach miast i miasteczek - dla wszystkich. Znane od zawsze, stosowane od zamierzchłych czasów. Pozostałości wspaniałych rzymskich fontann do dzisiaj fascynują turystów. W czasach nowożytnych w okresie romantyzmu niezwykłe i ozdobne fontanny francuskie, włoskie, hiszpańskie były dziełami sztuki, symbolami epoki, w której powstały.
Łódź też jest miastem z fontannami. Przy głównych ulicach, na skwerach, w parkach, w miejscach uczęszczanych przez turystów pojawiają się nowoczesne, stylizowane, ozdobne i całkiem zwyczajne. W ostatnim czasie na ulicy Piotrkowskiej pojawiły się cztery zdroje.


Łódzkie zdroje - publiczne uliczne źródła wody pitnej, ustawione w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. Zostały uruchomione w czerwcu 2009 roku w ramach programu "Fontanny dla Łodzi", pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi. Woda w 90% pochodzi z ujęć głębinowych.
Zdroje w kształcie kolumn z misami, ozdobione motywami dzieci i ryb, znajdują się w czterech miejscach na ulicy Piotrkowskiej: w Pasażu Schillera, w Pasażu Rubinsteina, przy skrzyżowaniu z ulicą Roosevelta oraz przy domu handlowym "Magda".

PASAŻ SCHILLERA:


PASAŻ RUBINSTEINA:
PRZY ULICY ROOSEVELTA:


PRZY ULICY JARACZA:

Autorami rzeźb są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek, a koncepcję architektoniczną opracował Krzysztof  Wardecki. Wykonawcą projektu jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz

Zobacz jeszcze:
FOTONOCOWANIE