niedziela, 2 listopada 2014

Roald Amundsen w Łodzi..?
... Sto lat temu, w lutym 1914 roku sporą sensację wywołała prasowa zapowiedź wizyty w Łodzi zdobywcy bieguna południowego - Roalda Amundsena. Słynny Norweg przybył do Łodzi 4 lutego na zaproszenie Towarzystwa "Alliance Française". 
W sali Koncertowej wygłosił częściowo po francusku, w części po niemiecku odczyt pod tytułem Moja podróż do bieguna południowego.


Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała relacji Amundsena o jego bohaterskich przygodach. Dodatkową atrakcją było to, że odczyt ilustrowały przeźrocza i zdjęcia kinematograficzne, wykonane w drodze na biegun i na samym biegunie. Podobno ubezpieczono je na milion franków.

Amundsen i jego załoga

Pierwsi na biegunie południowym: Roald Amundsen, Olav Olavson Bjaaland, Hilmer Hanssen, Sverre Hassel i H. Oscar Wisting

Zdjęcia przedstawiały nieznane przestrzenie podbiegunowe, członków wyprawy i 115 psów pociągowych, o których Amundsen powiedział, że od nich zależały losy tego śmiałego przedsięwzięcia.


"Świat przemysłowy i handlowy, medycyna i palestra, nadobne panie i młodzież zapełnili salę Koncertową do ostatniego miejsca. Amundsena gorąco oklaskiwała tłumnie zebrana łódzka publiczność "-  pisał sprawozdawca "Rozwoju". 


Autograf Amundsena:

Warto przeczytać: