niedziela, 2 listopada 2014

Roald Amundsen w Łodzi..?

"Nowa Gazeta Łódzka", rok 1914.

W lutym 1914 roku sporą sensację wywołała prasowa zapowiedź wizyty w Łodzi zdobywcy bieguna południowego - Roalda Amundsena. Słynny Norweg przybył do Łodzi 4 lutego na zaproszenie Towarzystwa "Alliance Française". 

W sali Koncertowej wygłosił częściowo po francusku, w części po niemiecku odczyt pod tytułem Moja podróż do bieguna południowego.

"Nowa Gazeta Łódzka", rok 1914.


Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała relacji Amundsena o jego bohaterskich przygodach. Dodatkową atrakcją było to, że odczyt ilustrowały przeźrocza i zdjęcia kinematograficzne, wykonane w drodze na biegun i na samym biegunie. Podobno ubezpieczono je na milion franków.

Amundsen i jego załoga

Pierwsi na biegunie południowym: Roald Amundsen, Olav Olavson Bjaaland, Hilmer Hanssen, Sverre Hassel i H. Oscar Wisting

Zdjęcia przedstawiały nieznane przestrzenie podbiegunowe, członków wyprawy i 115 psów pociągowych, o których Amundsen powiedział, że od nich zależały losy tego śmiałego przedsięwzięcia.


"Świat przemysłowy i handlowy, medycyna i palestra, nadobne panie i młodzież zapełnili salę Koncertową do ostatniego miejsca. Amundsena gorąco oklaskiwała tłumnie zebrana łódzka publiczność "-  pisał sprawozdawca "Rozwoju". "Republika", rok 1925.

Autograf Amundsena:

"Głos Polski", rok 1928.

"Głos Poranny", rok 1929.

W 1929 roku w Łodzi wyświetlano w kinie Luna film "Mogiła wśród lodowców" wyprodukowany przez wytwórnię Fox-Film, poświęcony pamięci prof. Malmgrena i Roalda Amundsena.


"Głos Poranny", rok 1931.

 Warto przeczytać: 


źródła:
Wacław Pawlak. Na łódzkim bruku.
YouTube.pl

Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC)
i inn.