niedziela, 2 listopada 2014

Roald Amundsen w Łodzi..?
W lutym 1914 roku sporą sensację wywołała prasowa zapowiedź wizyty w Łodzi zdobywcy bieguna południowego - Roalda Amundsena. Słynny Norweg przybył do Łodzi 4 lutego na zaproszenie Towarzystwa "Alliance Française". 
W sali Koncertowej wygłosił częściowo po francusku, w części po niemiecku odczyt pod tytułem Moja podróż do bieguna południowego.


Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała relacji Amundsena o jego bohaterskich przygodach. Dodatkową atrakcją było to, że odczyt ilustrowały przeźrocza i zdjęcia kinematograficzne, wykonane w drodze na biegun i na samym biegunie. Podobno ubezpieczono je na milion franków.

Amundsen i jego załoga

Pierwsi na biegunie południowym: Roald Amundsen, Olav Olavson Bjaaland, Hilmer Hanssen, Sverre Hassel i H. Oscar Wisting

Zdjęcia przedstawiały nieznane przestrzenie podbiegunowe, członków wyprawy i 115 psów pociągowych, o których Amundsen powiedział, że od nich zależały losy tego śmiałego przedsięwzięcia.


"Świat przemysłowy i handlowy, medycyna i palestra, nadobne panie i młodzież zapełnili salę Koncertową do ostatniego miejsca. Amundsena gorąco oklaskiwała tłumnie zebrana łódzka publiczność "-  pisał sprawozdawca "Rozwoju". "Republika", rok 1925.

Autograf Amundsena:

"Głos Polski", rok 1928.

"Głos Poranny", rok 1929.

W 1929 roku w Łodzi wyświetlano w kinie Luna film "Mogiła wśród lodowców" wyprodukowany przez wytwórnię Fox-Film, poświęcony pamięci prof. Malmgrena i Roalda Amundsena.


"Głos Poranny", rok 1931.

 Warto przeczytać: 


źródła:
Wacław Pawlak. Na łódzkim bruku.
YouTube.pl

Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC)
i inn.

1 komentarz:

  1. Trudno sobie wyobrazić jakie zainteresowanie wzbudzał wykład ilustrowany przezroczami w tamtych czasach... świat długo żył Amundsenem oraz Scottem. Mnie tata opowiadał o jednym i drugim, o wyścigu, o śmierciach, a w szkole podstawowej z trzy razy oglądaliśmy filmy w temacie - w latach '50...
    Temat nas nie opuścił bo w latach 1971/72 statkiem badawczym PAN r/v „Profesor Siedlecki" popłynął kuzyn nurek i pirotechnik na łowiska Antarktyczne z bazami na zmarzlinach Amundsena i Scotta - żeby przypomnieć kiedy to było to okres kiedy w sklepach pokazały się przetwory z kryla :D - później Kazik długo na opowiadał o ciekawostkach a ja znowu z otwarta buzią słuchałem i zadawałem ciągle pytania jak na projekcjach w podstawówce...
    Baedekerze poruszyłaś ważny temat. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń