piątek, 12 lutego 2016

ŁÓDZKA FILMÓWKA - Centrum Dydaktyki Nowych Mediów.Teren Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej - i fabryka przekształcona dziś w Centrum Dydaktyki Nowych Mediów.

Uczelniane Centrum Dydaktyki Nowych Mediów łódzkiej Filmówki.

Kampus najsłynniejszej polskiej uczelni filmowej – Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi wzbogacił się o nowoczesny gmach wydziału Nowych Mediów. Budynek ma w sobie coś z ducha łódzkich fabryk tkackich – ceglane elewacje i duże okna.
Łódzka Filmówka – PWSFTviT – to miejsce, gdzie zaczynali najwięksi polscy filmowcy, jak Andrzej Wajda czy Roman Polański. To łódzka szkoła stworzyła jeden z najlepszych wydziałów operatorskich na świecie, uczelnię ukończyli m.in. Sławomir Idziak, Adam Sikora czy Witold Sobociński.
Jednak aby nadążyć za światem i rewolucją technologiczną, jaka dokonała się w kinematografii (coraz większa rola komputerów w produkcji filmowej, technologia 3D etc.) władze uczelni postanowiły stworzyć wydział Nowych Mediów. Studenci mogą na nim poznawać najnowsze technologie rejestracji, odtwarzania i form przekazu. 


Postanowiono dlań zbudować od podstaw nowy obiekt, ponieważ żaden z zabytkowych budynków kampusu nie nadawał się do zainstalowania w nim wymagających, nowoczesnych urządzeń.


Uczelniane Centrum Dydaktyki Nowych Mediów powstało w głębi kampusu, za zabytkową fabryką. To dwa wysmukłe prostopadłościany sięgające wysokości 4 piętra z obszerną kondygnacją podziemną, gdzie znajduje się pokaźne archiwum filmowe i nośników cyfrowych.
Parter obiektu otwiera się na parkowe otoczenie poprzez duże przeszklenie, tutaj zlokalizowano obszerny hol, część kondygnacji zajął  wydział fotografii. Na kolejnych piętrach pomieszczenia dydaktyczne z salami wykładowymi. Sercem budynku są jednak dwie najwyższe kondygnacje, to tam znajdują się pomieszczenia montażu i animacji wyposażone w sprzęt kosztujący – bagatela – 35 mln złotych (sam koszt zbudowania budynku to „tylko” 22 mln). W obiekcie nie zabrakło też studia telewizyjnego z green boxem, który umożliwi kręcenie filmów z komputerowymi efektami specjalnymi.


Architektura obiektu to nowoczesna i prosta bryła z swobodnie porozrzucanymi po elewacjach oknami. Gestem w stronę historii Łodzi, znanej z przepięknych fabryk tkackich jest ceglana okładzina fasad. Budynek urozmaica szklany nawis przepruwający ceglaną bryłę na wysokości 2 piętra. To z umieszczonego tutaj rzutnika będą wyświetlane na pustej ścianie sąsiedniego obiektu filmy, renderingi i animacje 3D studentów.
Nowy wydział Filmówki zaprojektowała krakowska pracownia Dresler Studio Architektura i Urbanistyka.

źródło:

Fot. Monika Czechowicz

Przeczytaj jeszcze: