niedziela, 11 czerwca 2017

FESTIWAL DOBREGO SMAKU W ŁODZI


Festiwal Dobrego Smaku 2017 w Łodzi, rozpoczął się w czwartek (8 czerwca). Tegoroczne Festiwalowe hasło brzmi "Smaki Śródziemnomorskie". Festiwal Dobrego Smaku 2017 to nie tylko wspaniałe kulinaria w dobrej cenie (dania główne - 15 zł, desery - 11 zł, koktajl alkoholowy - 11 zł), ale też konkurs, który rozpoczął się w czwartek a zakończy w niedzielę galą wręczenia nagród. Trafią one do najlepszych lokali. Kulinarne propozycje ocenia nie tylko jury ale również na werdykt ma wpływ Festiwalowa publiczność. Oprócz Uczestnicy Festiwalu mogą wysyłać swoje oceny SMS-em lub głosując w specjalnie przygotowanej aplikacji.


Poniżej program Festiwalu Dobrego Smaku w Łodzi.

Dania główne:
Drukarnia Skład Wina i Chleba / OFF Piotrkowska ul. Piotrkowska 138/140




Polędwiczki z indyka z tabbouleh, czyli polędwiczki z indyka marynowane w wodzie z kwiatów pomarańczy z sosem figowo-daktylowym z kolendrą, podane z tabbouleh i podpłomykiem. 




El Toro / ul. Narutowicza 69

Arroz negro/Sepia/Gamba/Chorizo , czyli ryż bomba gotowany w aromatycznym wywarze z ryb, warzyw i skorupiaków, z dodatkiem przesmażonych warzyw na oliwie z oliwek (cebula, papryka czerwona i zielona) i atramentu z sepii. Podany z krewetką 16/20 smażoną na oliwie z czosnkiem i z plastrami grillowanej, pikantnej kiełbasy chorizo z sosem aioli.




Filharmonia Smaku / ul. Pabianicka 132



Ryba na Łodzi, czyli smażony filet z dorady podany na krewetkach i pieczonych ziemniakach z cukinią, sałatką ze świeżych ziół liściastych z lekkim vinegret, sticksach ziemniaczanych, ketchupem z pieczonej papryki i pomidorów, sosem curry, oliwą bazyliowo-pietruszkową i kruszonką z suszonych czarnych oliwek. 



Gejsza Sushi Al. Kościuszki 93



Miecznik na mchu, czyli palony miecznik, porzeczka miętowa, kora z pietruszki podane na mchu. 







House of Sushi / ul. Piotrkowska 89

Paella Onigirazu, czyli paella w japońskiej wersji sushi, w formie onigirazu. Pomidorowo-szafranowy ryż o kremowej konsystencji, gotowany na wywarze z owoców morza, przełożony krewetkami, mulami oraz ośmiornicą. Wszystko to zamknięte w japońskim nori i zapieczone w chrupiących wiórkach panko. Dopełnieniem dania jest sałatka ze świeżych, zielonych warzyw oraz pikantny sos pomidorowy z pieczoną papryką.



Manu Cafe / ul. Drewnowska 58; Rynek Manufaktury



Risotto z warzywami i jagnięciną, czyli risotto z zielonymi warzywami i szarpaną jagnięciną, miętą oraz masłem migdałowym.

MOTYWY / ul. Traugutta 14

Szyszki z kalmarów w śródziemnomorskim sosie pomidorowym z warzywami i oliwą, czyli szyszki z kalmarów smażone na maśle i duszone w białym winie. Sos pomidorowy na bazie świeżych oraz suszonych pomidorów z dodatkiem daktyli, blanszowane warzywa (marchew, pietruszka, fasolka, bób), palony por, oliwa bazyliowa oraz puder z oliwek.

I na to danie skusił się baedeker. Było wyśmienite! Kalmary mięciutkie, pyszny sos, doskonale pasujący do całości. Polecam! 😋

Ormiańska Restauracja GARNI / ul. Słowiańska 153 (róg Rąbieńskiej i Szczecińskiej)
Antoniew Tavouk Kebab, czyli wołowina mielona z dodatkiem specjalnych przypraw, grillowana na węglu drzewnym. Grillowane warzywa (bakłażan, pomidor, papryka) zasmażane z cebulką, podawane z Lavashem – ormiańskim pieczywem.

Otwarte Drzwi / ul. Piotrkowska 120


'O SOLE MIO!, czyli sycylijskie słońce na talerzu czyli krewetki tygrysie smażone na maśle z dodatkiem białego wina i chili na bazyliowym risotto z oliwą dyniową, podawane z sosem cytrynowo- limonkowym.





Porcja / ul. Roosevelta 7


3 pizze socca, czyli bezglutenowe mini pizze socca w 3 odsłonach: a’la carbonara ze śmietaną z nerkowców, boczkiem z boczniaków i natką / z pesto bazyliowym, cukinią, fetą i orzechami włoskimi / z pesto z suszonych pomidorów, mozzarellą i pomidorkami koktajlowymi.




Restauracja Cesky Film / ul. Tymienieckiego 25a


Zamieszanie w Libanie, czyli wołowina po arabsku duszona w pomidorach z dodatkiem bakłażana, papryki i ziół, falafele z ciecierzycy i zielonego groszku do tego tabbouleh – libańska sałatka z bobem, quinoą, miodem gryczanym i świeżymi ziołami oraz pikantna kiszona rzodkiewka. 




Restauracja Kamari / ul. Piotrkowska 122


Kalamaraki Gemista, czyli kalmar faszerowany ryżem do risotto, cebulą i koperkiem. Duszony w ouzo i białym winie, podany w towarzystwie sałatki ze świeżych warzyw, oregano i oliwą extra virgin. 






Restauracja Nekko Sushi / ul. Piotrkowska 107

Katatsumuri Fusion, czyli Maki Sushi z krewetką w cieście pistacjowo-figowym z dodatkiem kaparów z czarnym ryżem, salsą śmietankowo-paprykową oraz pieczonym ślimakiem. 



Restauracja Officyna / Al. Kościuszki 132/ ul. Piotrkowska 217
Pierożki GUO-TAI, czyli pierożki wieprzowe z krewetkami , chipsem ryżowym w sosie z białych szparagów z nutką chili.

Restauracja Polska / ul. Piotrkowska 12


Krewetki na górze Beluga, czyli marynowane krewetki na górze Beluga podane z sałatką ze słodkich bakalii, sera koziego z nutą wytrawnego sosu.






Restauracja Stare Kino by Antoine Lopez / ul. Piotrkowska 120 (w bramie) 


Śródziemnomorski romans, czyli hiszpańskie małże zapiekane z czosnkiem i pietruszką, serwowane z tartą z ciasta francuskiego ze świeżymi pomidorami, rozmarynem, rukolą i niefiltrowaną oliwą z oliwek.





Restauracja Susharnia / ul. Pomorska 13



Special tako roll, czyli macka ośmiornicy smażona na maśle z czosnkiem, następnie duszona w czerwonym winie podana w towarzystwie marynowanej dyni, mango, ogórka i sałaty. Posypane papryczką jalapeno, sezamem oraz nasionami chia. 



Restauracja Tulipan / ul. Żeligowskiego 46
Z Włoskiego Buta na Lazurowe Wybrzeże, czyli frittelle z pieczonego bakłażana z dodatkiem mięty i bazylii podane na delikatnych ziemniakach de finua, wykończone pieczonym dorszem w ziołach z serowym sosem lazur z akcentem pomidorowej salsy.

Restauracja U Kretschmera / ul. Kopernika 64


Cielęcina w tempurze, warzywne papardelle, pak choi, ciabatta, czyli cielęcina w tempurze, chrupiące warzywa podane w sosie orientalnym do tego kapusta pak choi smażona na maśle orzechowym oraz ciabatta.


Restauracja Włoszczyzna / ul. Piotrkowska 16



Terra nel mare – Ziemia w morzu, czyli pieczony ziemniak otulony pancettą na rybnym sosie ze świeżych pomidorów, pieczonej papryki podawane z jajkiem, krewetką i małżą z tunezyjską pastą harissa.




Sezon / ul. Piotrkowska 121

Śródziemnomorskie tagliatelle, czyli tagliatelle z hiszpańską kiełbaską chorizo, papryką, pesto z suszonych pomidorów podane z puree z zielonego groszku. 


Sushi Zielony Chrzan / ul. Żwirki 8



Caesar Maki, czyli uramaki – krewetka w tempurze, sałata rzymska, awokado, oliwki, dressing caesar + shot gazpacho z japońską nutą.





Szyby Lustra / al. Piłsudskiego 14


Rabat w Madrycie, czyli czarny krokiet z dorsza z tuszem kałamarnicy i glazurowaną młodą marchewką z dukkah (mieszanka przypraw i uprażonych orzechów pochodząca z Egiptu), majonezem z kiszonymi cytrynami, jogurtem naturalnym i czarną soczewicą z pikantnym chorizo i ziołami.




The Mexican / ul. Piotrkowska 67

Tostada con camarones, czyli tortilla kukurydziana z krewetkami w chrupiącym cieście z salsą z ananasa, czerwonej cebuli i mięty podana z kolendrowo-limonkowym ryżem oraz sosem mango-jalapeno.


Vapiano / Al. Politechniki 1; CH-R Sukcesja
Sałatka Spring Salmon, czyli grillowany z chili łosoś, podany na mieszance 4 sałat wraz z chrupiącym mango i szczypiorkiem z dodatkiem sosu balsamicznego z figami oraz kolendrą.

Zielona Restauracja / ul. Drewnowska 58; Rynek Manufaktury


Zielona Manufaktura Izraela, czyli izraelskie falafele podane z tabbouleh, sałatka z kuskusem, pomidorami, ogórkiem, miętą i pietruszką, oliwkowym hummusem oraz babaganusz z granatem i piklami.





Zjadliwości / ul. Piotrkowska 102a


Talerz Libańskich Zjadliwości, czyli plastry pieczonego bakłażana w ostrej marynacie chili i kolendry, osłodzone siekanymi daktylami, do tego grillowana marchewka i pieczony falafel z bobu na buraczanym hummusie polanym oliwą i ubranym natką pietruszki i zatarem…


….  i do tego desery, koktajle - ale to już musicie sprawdzić sami.

Szkoła kulinarna, konkurs selfie, lokal nowych technologii
Podobnie jak w ubiegłym roku organizujemy warsztaty dla dzieci. Do Łodzi przyjedzie Julka (zwyciężczyni) Junior MasterChef oraz Bruno. Zapraszamy dzieci od 7 lat.
Warsztaty odbędą się w trzech turach:
 – 11:00 – 12:15 – 12:30 – 13:45 – 14:00 – 15:15
Podobnie jak w ubiegłym roku Szkoła Dobrego Smaku dla Dzieci odbędzie się na OFF Piotrkowska 138/140 na tzw. górce od strony ulicy Piotrkowskiej. Gdyby pogoda nie pozwalała na przeprowadzenie warsztatów w plenerze, zapraszamy do Studia Kulinarnego Book&Cook, również na OFF Piotrkowska. Niektórzy z Was brali udział lub obserwowali uczestników ubiegłorocznej edycji. Koszt warsztatów: 50 zł
Zapisy: weronika@festiwaldobregosmaku.eu


CZAS TRWANIA FESTIWALU:
Czwartek od 13:00 do zamknięcia lokalu
Piątek – sobota od 12:00 do zamknięcia lokalu
Niedziela od 12:00 do 18:00
Ok. 21:00 poznamy zwycięzców 14. edycji Festiwalu
Mapki dostępne w lokalach festiwalowych, w Centrum Informacji Turystycznej Piotrkowska 87 oraz Manufakturze Przypominamy, że nie trzeba rezerwować stolików, wystarczy wybrać dany lokal z mapki i po prostu się do niego udać na pyszne jedzenie.

STRONA FESTIWALU:

Fot. Monika Czechowicz

...i uwaga: notka nie jest sponsorowana 😊 Baedeker ze smakiem zjadł kalmary w MOTYWACH na własne życzenie.

Kamienica Gustawa Schweigerta przy ulicy Sienkiewicza 67.



Trzypiętrowa, bogato zdobiona kamienica stojąca przy ulicy Sienkiewicza 67 (dawna Mikołajewska (od 1900 roku), jeszcze wcześniej ulica Dzika) należała do majstra cechowego Gustawa Schweigerta (dawne taryfy nieruchomości podają nazwisko Schweikert).

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1900.

Kamienica została wzniesiona wraz z boczną oficyną i parterowym budynkiem w latach 1896 - 1897 według projektu technika budowlanego Edwarda Creutzburga. 


Wśród bogactwa zdobień, które znajdują się na jej fasadzie, nad balkonami widnieje napis - salve. W tłumaczeniu z łaciny oznacza: bądź pozdrowiony, witaj.


Około 1920 roku właścicielem nieruchomości była spółka firmowo-komandytowa pod nazwą Handlowo-Bankowo-Przemysłowa Polskich kupców i przemysłowców chrześcijan w Łodzi.
Gustaw Schweigert dzierżawił fragment nieruchomości należącej do Zgromadzenia Majstrów Tkackich. W 1911 roku wybudował na niej narożny dom, który po 8 latach stał się własnością Zgromadzenia. Umowa dzierżawy była spisana na 8 lat,  Schweigert płacił comiesięczny czynsz w wysokości 7500 rubli.

Rok 1917, ulica Sienkiewicza z kamienicą nr 67. (źródło: Foto Polska)


W 2015 roku odnowione budynki przy ulicy Sienkiewicza 67 przekazano do ponownego użytkowania - zostały one zrewitalizowane dzięki wsparciu finansowemu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Kamienica jest obiektem wpisanym do ewidencji zabytków, tak więc wszelkie działania renowacyjne prowadzone były we współpracy ze służbami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W trakcie przebudowy i adaptacji kamienicy wymienione zostały wszystkie stropy i dach, zostały częściowo wymurowane od nowa ściany nośne oraz przemurowane fragmenty ścian zewnętrznych. Kamienica została docieplona od zewnątrz z wyjątkiem fasady od ulicy Sienkiewicza, której historyczne detale oczywiście wykluczyły takie rozwiązanie.


Elewacja została odnowiona metodami konserwatorskimi. Projekt zakładał odtworzenie i zachowanie części historycznych elementów w nawiązaniu do zachowanych detali. Dzięki temu w dużej mierze został zachowany pierwotny, historyczny charakter budynku. Całkowicie zostały wymienione instalacje wewnętrzne. Budynek wyposażony w zmodernizowane media z sieci miejskich, tj. przyłącza wody, kanalizacji, energii elektrycznej, centralnego ogrzewania, gazu i telekomunikacyjne.


Inwestycję zrealizowano w ramach projektu „Rewitalizacja śródmiejskiego obszaru Łodzi położonego w obrębie ulic Piotrkowska – Tuwima – Kilińskiego – Piłsudskiego”.

Dzisiaj w budynku znajduje się Hostel Flamingo:

… i restauracja Piwnica Łódzka:

Zlokalizowany w kamienicy hostel jest już dostępny dla turystów. Może pomieścić 25 osób w pokojach dwu- i trzyosobowych. Na parterze znajduje się recepcja oraz stołówka, a w piwnicy pub, dostępny również dla mieszkańców naszego miasta.
Oprócz funkcji turystycznych, w kamienicy znajduje się 12 lokali mieszkalnych o powierzchni od 51 do 84 m2, a obok w narożnym, nowym budynku 25 lokali o powierzchni od 37 do 67 m2. Najemcami lokali zostały osoby wyłonione w konkursie, które zgodziły się na przekazanie miastu swoich dotychczasowych mieszkań komunalnych.



Źródła:
Urząd Miasta http://www.uml.lodz.pl

Fot. archiwalne pochodzą ze stron:
Zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Fot. współczesne Monika Czechowicz