niedziela, 11 czerwca 2017

Kamienica Gustawa Schweigerta przy ulicy Sienkiewicza 67.Trzypiętrowa, bogato zdobiona kamienica stojąca przy ulicy Sienkiewicza 67 (dawna Mikołajewska) należała do majstra cechowego Gustawa Schweigerta (dawne taryfy nieruchomości podają nazwisko Schweikert).

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1900.

Kamienica została wzniesiona wraz z boczną oficyną i parterowym budynkiem w latach 1896 - 1897 według projektu technika budowlanego Edwarda Creutzburga. 


Wśród bogactwa zdobień, które znajdują się na jej fasadzie, nad balkonami widnieje napis - salve. W tłumaczeniu z łaciny oznacza: bądź pozdrowiony, witaj.


Około 1920 roku właścicielem nieruchomości była spółka firmowo-komandytowa pod nazwą Handlowo-Bankowo-Przemysłowa Polskich kupców i przemysłowców chrześcijan w Łodzi.
Gustaw Schweigert dzierżawił fragment nieruchomości należącej do Zgromadzenia Majstrów Tkackich. W 1911 roku wybudował na niej narożny dom, który po 8 latach stał się własnością Zgromadzenia. Umowa dzierżawy była spisana na 8 lat,  Schweigert płacił comiesięczny czynsz w wysokości 7500 rubli.

Rok 1917, ulica Sienkiewicza z kamienicą nr 67. (źródło: Foto Polska)


W 2015 roku odnowione budynki przy ulicy Sienkiewicza 67 przekazano do ponownego użytkowania - zostały one zrewitalizowane dzięki wsparciu finansowemu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Kamienica jest obiektem wpisanym do ewidencji zabytków, tak więc wszelkie działania renowacyjne prowadzone były we współpracy ze służbami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W trakcie przebudowy i adaptacji kamienicy wymienione zostały wszystkie stropy i dach, zostały częściowo wymurowane od nowa ściany nośne oraz przemurowane fragmenty ścian zewnętrznych. Kamienica została docieplona od zewnątrz z wyjątkiem fasady od ulicy Sienkiewicza, której historyczne detale oczywiście wykluczyły takie rozwiązanie.


Elewacja została odnowiona metodami konserwatorskimi. Projekt zakładał odtworzenie i zachowanie części historycznych elementów w nawiązaniu do zachowanych detali. Dzięki temu w dużej mierze został zachowany pierwotny, historyczny charakter budynku. Całkowicie zostały wymienione instalacje wewnętrzne. Budynek wyposażony w zmodernizowane media z sieci miejskich, tj. przyłącza wody, kanalizacji, energii elektrycznej, centralnego ogrzewania, gazu i telekomunikacyjne.


Inwestycję zrealizowano w ramach projektu „Rewitalizacja śródmiejskiego obszaru Łodzi położonego w obrębie ulic Piotrkowska – Tuwima – Kilińskiego – Piłsudskiego”.

Dzisiaj w budynku znajduje się Hostel Flamingo:

… i restauracja Piwnica Łódzka:

Zlokalizowany w kamienicy hostel jest już dostępny dla turystów. Może pomieścić 25 osób w pokojach dwu- i trzyosobowych. Na parterze znajduje się recepcja oraz stołówka, a w piwnicy pub, dostępny również dla mieszkańców naszego miasta.
Oprócz funkcji turystycznych, w kamienicy znajduje się 12 lokali mieszkalnych o powierzchni od 51 do 84 m2, a obok w narożnym, nowym budynku 25 lokali o powierzchni od 37 do 67 m2. Najemcami lokali zostały osoby wyłonione w konkursie, które zgodziły się na przekazanie miastu swoich dotychczasowych mieszkań komunalnych.Źródła:
Urząd Miasta http://www.uml.lodz.pl

Fot. archiwalne pochodzą ze stron:
Zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Fot. współczesne Monika Czechowicz


1 komentarz:

  1. jak pasjonowałem się architekturą to porywały mnie elewacje frontowe ze swoją prostotą ale jednocześnie bogate i niepowtarzalne w całości... zrezygnowałem z uwagi na brak zrozumienia i perspektywy zleceń :P - Baedekerze trącasz tę strunę... trącasz! każdym fragmentem, nawet jak pokażesz drapaka to wyobraźnia poprowadzi do projektu i realizacji

    OdpowiedzUsuń