niedziela, 18 sierpnia 2013

ŁÓDZKIE MURALE - TUWIMA 16

To już dwudziesty czwarty wielkoformatowy mural w centrum Łodzi, stworzony w ramach Galerii Urban Forms.


Tym razem, autorem malowidła jest najważniejszy obecnie polski artysta zajmujący się sztuką w przestrzeni miejskiej, gdańszczanin – Mariusz „M-CITY” Waras. W tej chwili jest to zdecydowanie numer jeden jeżeli chodzi o street art w Polsce, jedyny artysta na świecie, który tworzy wielkoformatowe szablony.
Autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city. Pracuje przy wykorzystaniu techniki szablonu. Do malowania stosuje się specjalne matryce wycięte zazwyczaj w tekturze lub grubej folii, które przykłada się do malowanej powierzchni, a następnie pokrywa farbą. Techniką tą można wykonać zarówno proste, jednokolorowe prace, jak i prace bardziej skomplikowane, wymagające wykonania wielu matryc i dokładnego zaplanowania kolejności nakładania farb. Głównym motywem w jego twórczości jest pejzaż miejski oraz fascynacja architekturą przemysłową.Prace "M- CITY" można zobaczyć między innymi w Berlinie, Paryżu, Budapeszcie, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Bolzano, Londynie, Pradze, Bogocie, Meksyku, Istambule, Melbourne, Tajwanie, Mediolanie a także w galeriach. Wielokrotnie nagradzany w różnych konkursach artystycznych.


M-CITY posiada już swoją pracę w kolekcji Galerii Urban Forms – mural przy Teatrze Powszechnym przy ulicy Legionów 21, który powstał w 2011 roku. Nowy mural powstał na ścianie przy ulicy Tuwima 16 – skrzyżowanie z ulicą Sienkiewicza. Zrealizowany przy współpracy z programem ‘Miasto 100 Kamienic’. 


Fot. Monika Czechowicz