środa, 18 lutego 2015

WILLA PRZY ULICY GDAŃSKIEJ 107

Willa została zbudowana w latach 1909-1910 przez łódzki oddział Towarzystwa Oświetlenia Elektrycznego z Sankt Petersburga, które od 1909 roku zarządzało łódzką elektrownią przy ulicy Targowej.
Kosztorys budowy wykonany został przez Gustawa Landau-Gutentgera i najprawdopodobniej on jest też autorem planów budynku.

Willę zbudowano dla dyrektora elektrowni Waltera  Blüthgena – przemysłowca, współzałożyciela z Maurycym Poznańskim i Antonim Stamirowskim Towarzystwa Akcyjnego „Sosnowiecka Stacja Elektryczna”, właściciela elektrowni Będzin.
Obiekt wzniósł łódzki oddział warszawskiej firmy „Fr. Martens i A. Daab” pod nadzorem inż. Dittmara.
W latach międzywojennych mieszkał w niej dyrektor elektrowni prof. inż. Edward Ulmann. W 1925 roku dobudowano portiernię z garażami. W latach 1930-1931 doprowadzono kanalizację i dokonano renowacji wnętrz.
Po 1945 roku willa została upaństwowiona, od 1960 roku była siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego Łódź-Polesie. W 1994 roku przekazana została Uniwersytetowi Łódzkiemu.

W latach 1997-2000 poddana pracom adaptacyjnym, stała się siedzibą Katedry Badań Niemcoznawczych, a od 2008 roku Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.
Pierwotny wystrój wnętrz willi wskutek przebudów i adaptacji w większości został zniszczony.

Przeczytaj jeszcze:

źródła:
Krzysztof Stefański. Łódzkie wille fabrykanckie.
Dariusz Kędzierski. Ulice Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz