poniedziałek, 28 września 2015

Secesja przy ulicy Karolewskiej – dom Ryszarda Schimmela.Budynek przy ulicy Karolewskiej 1 został wzniesiony dla kupca, właściciela agentury handlowej zajmującej się handlem farbami i barwnikami do tkanin Ryszarda Schimmela.

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1907.


To jeden z najwcześniejszych przykładów secesji w Polsce, powstał w latach 1899-1900 według projektu Franciszka Chełmińskiego.
Pierwotnie plan budynku nie przewidywał secesyjnej elewacji, formy secesyjne zyskała ona najprawdopodobniej w roku 1910, w latach 1911- 1914 również przekształcona od strony północnej. Autorem secesyjnej przebudowy mógł być Gustaw Landau-Gutenteger.


Pod wpływem nowych trendów w architekturze pojawiły się na budynku wszystkie charakterystyczne dla secesji cechy: niesymetryczne elewacje, miękkie wykroje okien, zróżnicowana faktura tynku, bogate dekoracje roślinne.


Na wysokości piętra i poddasza bardzo ciekawa dekoracyjna imitacja konstrukcji ryglowej z częścią belek o esowatym profilu.


W elewacjach północnej i wschodniej okna w płaskich obramieniach z uszkami.
W elewacji południowej w cofniętej części główne drzwi wejściowe z naświetleniem ujęte płaskim portalem z trójkątnym frontonem.


W elewacji północnej na osi znajdują się tylne drzwi wejściowe, nad nimi wysokie okno klatki schodowej, okna parteru osłonięte dekoracyjnymi kratami.


W części wschodniej widać loggię z kolumnami wspierającymi łuki odcinkowe i mały taras na piętrze, pod nią wejście do piwnicy. W zachodnim narożu na piętrze duże okno dawnego tarasu. W dachach okienka strychowe.


We wnętrzu zachowały się fragmenty pierwotnego wystroju: sztukaterie roślinne, między innymi w formie liści i korzeni jabłoni, kasztanowca, ostów i irysów, a także piece kaflowe i witraż w oknie klatki schodowej.


Po śmierci właściciela willa pozostawała w rękach spadkobierców, mieszkał w niej syn Ryszarda Schimmela, Leon. Po 1945 roku została upaństwowiona i przeznaczona na mieszkania komunalne. W 1982 roku zakupiona przez obecnego właściciela, poddana generalnemu remontowi i adaptacji na cele biurowe. Dziś mieści się tutaj Cech Rzemiosł Metalowych, Optycznych i Elektrotechnicznych w Łodzi.

 

źródła:
Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.
Krzysztof Stefański. Łódzkie wille fabrykanckie.

Fot. archiwalna pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz