czwartek, 1 maja 2014

DARIUSZ FIET - BEZINTERESOWNA PRZYJEMNOŚĆ PATRZENIA30 kwietnia baedeker łodzki miał przyjemność uczestniczyć w otwarciu wystawy malarstwa Dariusza Fieta "Obrazy chronią od zarazy".

 

"Prostota obrazów Fieta ma swoje korzenie w zwyczajnym, ulotnym doświadczeniu przyjemności, gdy wzrok natrafia na coś, co wzbudza radość, daje poczucie rozsmakowania w pięknie. Może to być migocząca w słońcu kropla wody, delikatna faktura piasku, światło miękko układające się na fałdach tkaniny, monotonna linia widnokręgu, rozgwieżdżone niebo. Takie proste zjawiska w chwilach nagłego olśnienia mają władzę wywołania ściśle estetycznego zachwytu, oczarowania niepozornym pięknem. Przyjemność patrzenia i satysfakcja w dostrzeżeniu uroku zwyczajnych obrazów wydają się być głównym tematem kompozycji abstrakcyjnych łódzkiego artysty (...)".
Anna N. Nawrot


" (...) Nietytułowane kompozycje abstrakcyjne Dariusza Fieta są poematem na cześć form podstawowych, najbardziej intuicyjnych i oczywistych, barw czystych i połączonych ze smakiem. Są pochwałą prostoty, przypadku i piękna czyniącego z codzienności piękno. Są także wyrazem wolności, która jest koniecznym warunkiem bezinteresownego zachwytu nad tajemniczym rytmem i ładem wizualnego spektaklu świata".
Anna N. Nawrot

 

(...) "Praca malarza to praca patrzenia wymagająca dyscypliny - konsekwentnego trwania w estetycznym dystansie i komponowania obrazów, które cechuje ten sam szlachetny nieład i piękna prostota, co naturę."


Nie ma wątpliwości, że praktyka malarska jest dla Fieta radością patrzenia, niemal zabawą...
Dariusz Fiet urodził się w 1960 roku w Łodzi. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom obronił w 1986 roku w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Leszka Rózgi oraz w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. Artysta zajmuje się malarstwem, fotografią oraz performance. Jest pomysłodawcą idei Pracowni Otwartych, cyklicznej imprezy podczas której łodzianie mają okazję zobaczyć, nad czym aktualnie pracują artyści tworzący w pracowniach artystycznych przy ulicy Jerzego 12/14 (przestrzeń udostępnia Urząd Miasta). Artysta ma tutaj również swoje studio - przy ulicy Jerzego 6.Wystawa "obrazy chronią od zarazy" będzie otwarta w dniach 30 kwietnia - 31 maja 2014.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Piotrkowska 113, Łódź.oficjalna strona i adres artysty:

www.fiet.pl 
darek@fiet.pl


fot. Monika Czechowicz