sobota, 7 marca 2015

Nowy Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Nowy Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego.


Budynek przy ulicy Pomorskiej 171/173 może pomieścić 5 tysięcy studentów…Zbudowany za 98,5 mln zł obiekt stanął przy ulicy Pomorskiej 171/173 naprzeciwko Lumumbowa. Budowa trwała niecałe trzy lata.
- Prace rozpoczęliśmy w październiku 2011 roku, a zakończyliśmy już w czerwcu2014, choć termin oddania inwestycji wyznaczony był na 2015 rok - mówił Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego. 
Szklane podłogi i tęczowe piętra.Na nowym wydziale znalazło się miejsce dla dziewięciu kierunków filologii, w tym polskiej, rosyjskiej i słowiańskiej.


Na Pomorską przeniesie się także m.in. dziennikarstwo, kulturoznawstwo i lingwistyka dla biznesu. Łącznie może się tu uczyć nawet 5 tysięcy studentów.Baedeker wybrał się tu w piątek - stąd znajome widoki zamiejscowych studentek z torbami na kółkach... Zaraz po zajęciach można będzie pojechać do domu.
Projekt budynku wykonała firma AGG - Architekci Grupa Grabowski. Firma ma już na koncie dwie realizacje dla Uniwersytetu Łódzkiego: "Paragraf" czyli siedzibę Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydział Zarządzania. Budynek filologii jest nieznacznie mniejszy od siedziby WPiA i ma 20,5 tys. mkw. powierzchni.Konstrukcję Wydziału Filologicznego tworzą przenikające się prostopadłościany.
Na kamiennej elewacji tuż przy wejściu wykuto antykwą sentencje i cytaty w różnych językach.


Pojawiły się także, znane z WPiA, szklane podłogi. Wydział mieści cztery aule, pięć pracowni komputerowych, 115 sali wykładowych, 190 pokoi dla wykładowców, a także salę kinową, studio nagrań, kawiarnię i bufet. Każda z sześciu kondygnacji oznaczona jest kolorem tęczy.


Nowością dla studentów będą automaty wydające numerki do dziekanatu. Student, który ma do załatwienia sprawę w dziekanacie musi wydrukować numer i poczekać, aż ukaże się on na zamontowanym pod sufitem ekranie…Zobacz jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz