poniedziałek, 16 lipca 2012

Łódź. Powstał nowoczesny ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt.

2,5 mln zł kosztowała budowa nowoczesnego Ośrodka Rehabilitacji dla Zwierząt, który w poniedziałek oficjalnie otwarto w łódzkim Lesie Łagiewnickim. Do ośrodka trafiać będą ranne i chore dzikie ptaki i ssaki z terenu aglomeracji łódzkiej.
Wcześniej leśne zwierzęta, znalezione i przyniesione przez mieszkańców, lub leśniczych, leczono w ośrodku Leśnictwa Miejskiego Łódź w Łagiewnikach. Budowa nowego obiektu, który powstał na bazie dawnej leśniczówki, trwała cztery lata.
Leśnictwo Miejskie zajmuje się leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt - ptaków i ssaków - od kilku lat. Dzięki nowemu ośrodkowi ma mieć profesjonalne warunki do prowadzenia kompleksowej rehabilitacji zwierząt leśnych, chorych lub poszkodowanych w wypadkach i przygotowania ich do wypuszczenia na wolność.
W Ośrodku przy ul. Wycieczkowej na pow. ponad 1,2 ha wybudowano lub wyremontowano kilka budynków. W jednym z nich powstał pawilon leśnego szpitala z poczekalnią i gabinetami zabiegowymi. "Jest też sala operacyjna z prawdziwego zdarzenia, oddział intensywnej opieki pooperacyjnej, połączony z wolierami" - opowiadał PAP pełniący obowiązki dyrektora Leśnictwa Miejskiego Łódź Jarosław Białek.
W innym budynku urządzono magazyn paszy i sprzętu do chwytania oraz transportu zwierząt. Jest tam też garaż na specjalistyczny samochód do przewozu dzikich zwierząt, o który leśnictwo ma wzbogacić się z końcem roku oraz pomieszczenie przeznaczone do przetrzymywania łabędzi wymagających pomocy w okresie zimowym. Do kompleksu należy też dom, w którym zamieszka jeden z pracowników.
W ostatnim roku do lecznicy Leśnictwa Miejskiego trafiło ok. 600 zwierząt. "Najwięcej zwierząt wymagających pomocy jest w okresie wiosny i lata. Zdarza się, że jednorazowo pod naszą opieką jest nawet 100 zwierząt" - wyjaśnił Białek.
Do leśnictwa trafiają głównie młode osobniki nawet 50 gatunków zwierząt. "Najczęściej mamy tutaj sarny, które padają ofiarami kolizji drogowych. Ta smutna statystyka wzrasta co roku o kilkanaście sztuk. Sporo jest też ptaków i to głównie młodych osobników w okresie wiosenno-letnim, które są przynoszone przez spacerowiczów" - powiedział PAP leśniczy ds. zwierząt Kamil Polański, który na razie jest jedynym pracownikiem ośrodka.
W leśnej placówce znajduje się obecnie kilkadziesiąt zwierząt m.in. kilkanaście pustułek, wiewiórka, bocian i kaczki krzyżówki. Wśród "pacjentów" leśników były też m.in. daniele, dziki, a także postrzelony przez myśliwego rybołów. Dotąd ok. 60 proc. zwierząt udało się wyleczyć i wypuścić na wolność.
Pieniądze na budowę ośrodka pochodziły z miejskiej kasy (1,3 mln zł ) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - prawie 1,2 mln zł. Szacuje się, że roczny koszt utrzymania ośrodka to mniej więcej 50 tys. zł.
Problemem jest jednak brak personelu. Zdaniem leśników, w placówce powinny docelowo pracować jeszcze co najmniej 2-3 osoby; w tym lekarz weterynarii, który zatrudniany jest obecnie na umowę-zlecenie. Być może dodatkowy pracownik pojawi się w lecznicy po reorganizacji struktur Ogrodów: Zoologicznego i Botanicznego.

 Nowoczesny Ośrodek Rehabilitacji dla Zwierząt przy ulicy Wycieczkowej 103, gdzie ssaki i ptaki mają powracać do zdrowia, a wyleczone - wracać na łono natury. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski (Onet,nz)

źródło: PAP

Łódź. Duże zainteresowanie pracą w BioNanoParku

Ponad dziesięć osób ubiega się o jedno miejsce pracy w pracowniach, które powstają w ramach dwóch laboratoriów BioNanoParku - kompleksu biurowo-laboratoryjnego Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.
Kompleks ma być oddany do użytku 15 października tego roku - rok przed początkowo planowanym terminem. Inwestycja jest warta ponad 76 mln zł, z tej kwoty 53 mln zł pochodzą z UE. Pozostała część, to wkład udziałowców spółki, którymi są: gmina Łódź, Urząd Marszałkowski w Łodzi, UniwersytetŁódzki, PolitechnikaŁódzka i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Budowa rozpoczęła się w lutym 2011 r. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe w obiekcie, porządkowany jest teren zewnętrzny. "Trwa również rekrutacja do pierwszych z czterech pracowni zaplanowanych w laboratoriach biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. Nabór dotyczy pracowników badawczo-naukowych oraz techniczno-naukowych" - poinformował Marek Szeles z biura prasowego, które obsługuje Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny.
Choć kandydatom stawiane są wysokie wymagania w zakresie merytorycznym i praktycznym, to "chętnych do pracy w laboratoriach nie brakuje". O niespełna dziesięć etatów ubiega się ponad 100 kandydatów z Polski i zagranicy.
Nowy kompleks został nazwany BioNanoParkiem ze względu na profil badań, jakie będą w nim prowadzone. Znajdą się w nim m.in. dwa laboratoria: biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej, w których naukowcy będą badać np. wpływ materiałów powstałych z wykorzystaniem nanotechnologii (produkty przemysłowe, medyczne, odzież, kosmetyki) na zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy farmaceutyczne, kosmetyczne, medyczne, wojskowe, chemiczne, spożywcze czy energetyczne.
W budynku BioNanoParku znajdzie się również 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego.