wtorek, 4 września 2012

PIOTRKOWSKA 1.Początek ulicy Piotrkowskiej. W latach 1826-1827 u zbiegu Nowego Rynku (dziś Plac Wolności) i ulicy Piotrkowskiej, powstał ratusz.


Autorem projektu ratusza był Bonifacy Witkowski. Magistratowi nadano surowe klasyczne formy, odpowiadające stylistyce budowli municypalnych wznoszonych w miastach Królestwa Polskiego w trzeciej dekadzie XIX wieku. Na osi fasady znajduje się wejście, flankowane przez dwie jońskie kolumny.


Jedynym elementem zdobniczym pozostają płaskorzeźby w górnej strefie elewacji, wyobrażające fantastyczne zwierzęta - gryfy oraz lwie głowy umieszczone. Ratusz zwieńczony jest prostopadło - ścienną wieżyczką, w której w roku 1834 umieszczono zegar z kurantem. 


Oszczędnej formie architektonicznej budowli odpowiada wystrój wnętrz. W dawnym ratuszu mieści się dziś Archiwum Państwowe.


W 1862 roku budynek poszerzono o boczne skrzydła według projektu Jana Karola Mertschinga. 


Dobudowano pawilon od strony Piotrkowskiej, jednopiętrowy dom mieszkalny, z jednym balkonem na wysokości pierwszego piętra, w centralnej części fasady. Cztery lata później wystawiono murowaną, parterowa oficynę w dziedzińcu ratusza.

Zdjęcie zrobione w czasie okupacji ( inwentaryzacja fotograficzna zabudowy śródmieścia).
Autor: nieznany (źródło: http://www.miastograf.pl)

Fot. archiwalne:
Miastograf. Cyfrowe Archiwum Łodzian.  http://www.miastograf.pl

Fot. współczesne Monika Czechowicz


źródła: