czwartek, 17 grudnia 2015

MUZEUM FABRYKI W MANUFAKTURZE
Muzeum Fabryki istnieje na terenie dawnego kompleksu fabryczno-mieszkalnego Izraela Poznańskiego.


Ten kompleks fabryczno-mieszkany zajmował obszar blisko 30 hektarów. Dawne imperium fabrykanta składało się z budynków przemysłowych, domów dla robotników, szpitala, kościoła oraz pałacu fabrykanckiego, tworząc prawdziwe „miasto w mieście”.


Każdy budynek został zaprojektowany z dbałością o detal i architektoniczną równowagę, co dowodzi, że Poznański nie żałował pieniędzy na najlepszych projektantów i materiały.


Majestatyczne hale produkcyjne, stanowiące obecną Manufakturę, robią ogromne wrażenie do dziś. Dzięki ocaleniu tego kultowego miejsca – Łódź odzyskała ducha dawnej włókienniczej historii.


Jak wygląda droga przetwarzania bawełny – od zerwania owocu aż do tkania bawełnianych materiałów? Jak brzmi melodia XIX wiecznych krosien, grana na cztery czółenka przez muzealne zabytki? Jeśli nie wiesz – odwiedź Muzeum Fabryki w Manufakturze. Tu dowiesz się nie tylko wszystkiego o dawnych krosnach i bawełnie, ale poznasz także historię zakładów Poznańskiego – od XIX wieku aż po czasy PRL-u.


Twórcy Muzeum Fabryki, projektując wystawę stałą zastosowali najnowocześniejsze formy przekazu. Znajdziemy tu prezentacje multimedialne, projekcje filmowe i rekonstrukcje historyczne. Każdy odwiedzający może posłuchać stukotu pracujących krosien, dotknąć bawełny na każdym etapie produkcji oraz samodzielnie stworzyć wzór tkaniny. Połączenie historycznych eksponatów i nowoczesnych atrakcji z pewnością pozostawi niezatarte wrażenia…


Muzeum fabryki jest jedną z nielicznych placówek muzealnych w Polsce, gdzie fotografowanie wystawy jest naprawdę mile widziane.

Pamiątkowe zdjęcia są mile widziane – można się nim także podzielić na profilu Muzeum na Facebooku: TUTAJ

Zobacz jeszcze WIRTUALNĄ FABRYKĘ


Godziny otwarcia Muzeum:
wtorek-piątek: 9-19
sobota, niedziela: 11-19
poniedziałek: nieczynne


Adres:
ul. Drewnowska 58, Manufaktura
91-002 Łódź

tel: (42) 664 92 93
fax: (42) 209 36 88
Fot. Monika Czechowicz