poniedziałek, 8 kwietnia 2013

FAMUŁY POZNAŃSKIEGO

Łódzkie famuły, domy mieszkalne dla robotników. Wysokie budynki stojące wzdłuż ulicy Ogrodowej, po przeciwnej stronie zakładów Izraela Poznańskiego, dzisiejszej MANUFAKTURY .


 Pomysł wybudowania domów familijnych dla robotników Poznański zaczerpnął od Karola Scheiblera. W latach 1879-1896 zbudował osiedle mieszkaniowe dla swych robotników według projektu Hilarego Majewskiego i Franciszka Chełmińskiego.


W famułach do dziś mieszkają łodzianie:

Domy te różniły się od budynków Scheiblera na Księżym Młynie. Ponieważ przy fabryce Poznańskiego brakowało miejsca, domy wybudowano kilkupiętrowe.  Były to najwyższe domy robotnicze w mieście, wybudowane z czerwonej cegły. 

Jubileuszowe wydanie "Lodzer Zeitung" 1863-1888.


"Rozwój", rok 1910.


Do dziś domy przy Ogrodowej 26, 28 nie zostały otynkowane - z wyjątkiem najstarszego - przy Ogrodowej 24. Poznański wybudował 21 murowanych domów dla swych pracowników. 


Cechą charakterystyczną budynków są dwie lub trzy kondygnacje. Ponadto ceglane budynki mają wspólne klatki schodowe i toalety. Przeciętne mieszkanie ma około 35 m² powierzchni i składa się z pokoju, kuchni i spiżarni.


Wraca pomysł remontu domów familijnych przy ulicy Ogrodowej. Na razie, w ramach programu Mia100 Kamienic zostanie zrewitalizowana posesja na rogu Ogrodowej i Gdańskiej.

Fot. Monika Czechowicz

źródła:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik, Księga fabryk Łodzi.
Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska, Spacerownik Łódzki.
Radosław Wijata. Imperia łódzkich fabrykantów (strona internetowa /lodz-art.eu).

3 komentarze:

 1. Przyznam, że famuły Poznańskiego bardziej mi się podobają od Księżego Młyna. Nawet na pokaz robią bardziej monumentalne wrażenie, zupełnie jak fabryki i pałac :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też je wolę od scheiblerowskich :). Mam nadzieję, że po odnowieniu poprawi się również standard życia mieszkańców.

   Usuń
  2. Apropos mieszkańców. To na Ogrodowej byłem świadkiem, jak w oknie jednego z mieszkań na drugim piętrze, na parapecie siedział, na oko siedmioletni chłopiec, wymachując radośnie nogami nad ulicą :D

   Usuń