wtorek, 24 kwietnia 2018

Willa w parku im. księcia Józefa Poniatowskiego.W parku im. księcia Józefa Poniatowskiego (założenie parkowe powstało w 1910 roku  na terenie dawnych Lasów Miejskich i wówczas nosiło nazwę Ogród przy ulicy Pańskiej, od 1917 roku nosi obecną nazwę) znajduje się ciekawy obiekt, który latem jest skryty w bujnej zieleni drzew, chyba najlepiej podziwiać go w pełnej okazałości w okresie gdy drzewa są bezlistne.


Willa położona jest na terenie porośniętym starodrzewem, w centralnej części parku.
Spóźniłam się nieco ze spacerem, bo wiosna w Łodzi pojawiła się nagle, zasłaniając budynek żywą wiosenną zielenią.


Willa powstała około 1920-1925 roku  w „stylu dworkowym". Autorem projektu był architekt znany z wielu realizacji w Łodzi, Wiesław Lisowski.


Prawdopodobnie w willi miał zamieszkać ówczesny wiceprezydent Łodzi Wacław Wojewódzki (ew. Tadeusz Waryński). Ze względu na niesprecyzowaną datę budowy willi, nie można określić jednoznacznie, która z wymienionych osób mogła w niej mieszkać.


W pracy Krzysztofa Stefańskiego „Ludzie, którzy zbudowali Łódź. Leksykon architektów i budowniczych miasta” czytam, że willa powstała w 1922 roku i była przeznaczona dla prezydenta Bronisława Ziemięckiego, ten sam autor w książce „Łódzkie wille fabrykanckie” podaje w przybliżeniu datę powstania budynku na rok ok. 1925.


Willa została zaprojektowana na rzucie prostokąta z ryzalitami na osi podłużnej od wschodu i zachodu, układ wnętrz jest dwutraktowy (wnętrza niestety pozbawione są pierwotnego wystroju, zachowana została częściowo pierwotna stolarka).


Wejście główne znajduje się w ryzalicie wschodnim.


Budynek jest piętrowy z wysokim użytkowym poddaszem z facjatami na osiach głównych. 


Część centralna nakryta jest wysokim czterospadowym dachem, facjaty na osiach głównych nakryte są dachami dwuspadowymi.


Po zakończeniu II wojny światowej jak w wielu tego typu budynkach i w tym umieszczono Przedszkole Państwowe. Od 2000 roku willa stała się siedzibą Niepublicznego Zakładu Opieki Społecznej "Ledan", Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny.


Dzisiaj willa wydaje się opuszczona, na furtce widoczna jest tablica:


Dokładny adres lokalizacji willi: ulica Żeromskiego 117a.


Źródła:
Krzysztof Stefański. Ludzie, którzy zbudowali Łódź. Leksykon architektów i budowniczych miasta.
Krzysztof Stefański. Łódzkie wille fabrykanckie.
Polska Niezwykła http://www.polskaniezwykla.pl

Przeczytaj jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz