piątek, 16 listopada 2012

Willa Stefana Barcińskiego, ulica Kilińskiego 177.

Stefan Barciński urodził się 1878, zmarł 23 sierpnia 1939 w Łodzi  ─ przemysłowiec łódzki, syn Salomona Barcińskiego (1850-1902).
Barciński zajmował ważne stanowiska (ostatnio przed śmiercią był wiceprezesem zarządu) w rodzinnej spółce akcyjnej „Przemysł Wełniany S. Barciński i S-ka” przy ul. Tylnej w Łodzi. Był współzałożycielem i przez 25 lat członkiem zarządu Związku Przemysłu Włókienniczego w Państwie Polskim (siedziba: Łódź, al. T. Kościuszki 33/35). Był członkiem zarządu Banku Handlowo-Przemysłowego w Łodzi SA. Był członkiem Komitetu Giełdowego w Łodzi. Był członkiem Rady Łódzkiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. Był członkiem Łódzkiej Miejscowej Rady Opiekuńczej.


"Czas", kalendarz na rok 1902.

"Czas", kalendarz na rok 1905.
W czasie I wojny światowej Barciński był członkiem Komitetu Obywatelskiego m. Łodzi w latach 1914-1915. Udzielał się bezinteresownie w Stowarzyszeniu Techników oraz w łódzkim Oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK), gdzie w latach 1919-1928 pełnił funkcję skarbnika.
Pochowany na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Brackiej w Łodzi.


Niestety, dziś budynek reprezentuje się źle: elewacja jest w opłakanym stanie, liszaje, odpadający tynk.


W zeszłym roku wyremontowano klatkę schodową, starając się zachować klimat wnętrza, ale… jakoś tak „niezręcznie”: źle dobrane oświetlenie, stolarka potraktowana na olejno, itd…


Na terenach fabryki Barcińskich zbudowano w latach 2005-2010 lofty i apartamentowce nazwane "Barciński Park".

źródło:

Kazimierz Badziak. Aktywność ekonomiczna i społeczna rodziny Barcińskich w Łodzi (do 1939 r.) „Rocznik Łódzki” 1999 t. 46.
Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

"Nowa klasyka Europy" w Łodzi

Oparte na poemacie Williama Szekspira widowisko „Gwałt na Lukrecji” rozpoczęło w środę wieczorem w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza II Międzynarodowy Festiwal Teatralnej Klasyki Światowej "Nowa klasyka Europy". Impreza zakończy się 2 grudnia.

Premierowe widowisko zostało przygotowane przez brytyjską kompanię teatralną Royal Shakespeare Company, która przekształciła poemat Szekspira w recital irlandzkiej piosenkarki Camille O'Sullivan.
Oprócz gości z Wielkiej Brytanii w festiwalu wezmą też udział teatry z Finlandii, Niemiec i Rosji. W ich wykonaniu widzowie obejrzą adaptacje dzieł Isaaca Bashevisa Singera ("Szosza"), Friedricha Schillera ("Zbójcy"), Aleksandra Puszkina ("Borys Godunow") i Antoniego Czechowa ("Wujaszek Wania").
Camille O'Sullivan

Wszystkie spektakle na festiwalu będą tłumaczone na język polski przez lektorów za pośrednictwem słuchawek lub za pomocą napisów. Zachęcając do ich oglądania dyrektor naczelny Teatru im. S. Jaracza Wojciech Nowicki podkreślał, że prezentowane spektakle są „dziełami świeżymi”, bo miały swoje premiery w latach 2011-2012.
Organizacja tegorocznego festiwalu kosztowała ponad 2 mln zł. Większość tej kwoty - 1,5 mln zł - przekazał Urząd Marszałkowski w Łodzi.
źródło: