poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Dom Pomocy Społecznej WŁÓKNIARZ.Dom Pomocy Społecznej WŁÓKNIARZ przeznaczony jest dla osób starszych (w podeszłym wieku), jest jednostką organizacyjną Miasta Łodzi.


Dom położony jest niedaleko centrum Łodzi, w pobliżu największego rezerwatu przyrody znajdującego się na terenie miasta. Pawilony mieszkalne (od A do E) połączone z budynkiem administracyjno - socjalnym znajdują się na terenie parku. Takie umiejscowienie pokoi mieszkalnych daje poczucie dużego relaksu z dala od wielkomiejskich hałasów.


Placówka zapewnia całodobowy pobyt osobom starszym oraz gwarantuje zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dom posiada bazę noclegową dla 120 pensjonariuszy, którzy mieszkają w jedno- lub dwuosobowych pokojach. Dom dysponuje 90 pokojami jednoosobowymi i 15 pokojami dwuosobowymi, które umieszczone są w 5 pawilonach mieszkalnych. Jest to jedyna taka baza lokalowa na terenie Łodzi.
W ramach działalności Domu pensjonariusze korzystają z usług medycznych (świadczenia POZ), usług opiekuńczo - pielęgnacyjnych, różnych form rehabilitacji (fizykoterapia, kinezyterapia, laseroterapia, masaże, bioenergoterapia) i terapii zajęciowej (muzykoterapia i arteterapia) dostosowanej do możliwości psychofizycznej mieszkańców. Każdy z pensjonariuszy może skorzystać z kaplicy i z usług biblioteki publicznej, która znajduje się na terenie placówki. Do swojej dyspozycji mieszkańcy mają kawiarnię, salę telewizyjną i salę konferencyjną, w której organizowane jest większość okolicznościowych imprez. Pensjonariuszami opiekuje się wykwalifikowana kadra.
Na teranie placówki funkcjonuje również Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych, które korzystają z całodziennego wyżywienia i z bazy rekreacyjno - kulturalnej. Uczestnicy DDP biorą czynny udział w imprezach organizowanych na terenie Domu.


Pensjonariusze Domu mogą skorzystać z bogatej oferty imprez kulturalno - oświatowych. DPS "Włókniarz" jest placówką, która od kilku lat aktywnie udziela się w środowisku lokalnym. Od 5 lat utrzymuje stałe kontakty z Parafią im. Chrystusa Króla. Jest systematycznie odwiedzany przez okoliczne szkoły i przedszkola, które prezentują mieszkańcom placówki przedstawienia, akademie i okolicznościowe występy. Placówka nawiązała współpracę z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, Akademią Muzyczną w Łodzi oraz Szkołą Muzyczną przy ul. Sosnowej w Łodzi. Na terenie placówki organizowane są prelekcje, prowadzone przez pracowników ww. Muzeum oraz koncerty muzyczne młodzieży szkolnej. Spośród wielu imprez kulturalno - oświatowych na uwagę zasługują: występy gościnne zespołu KGW "Retkinianka", wycieczki, imprezy integracyjne, "czwartkowe wieczory przy herbatce", które organizowane były raz na kwartał przez Samorząd Mieszkańców na rzecz społeczności Domu.

źródło:

Fot. Monika Czechowicz