czwartek, 18 września 2014

Mural u zbiegu ulic Traugutta i SienkiewiczaAutorem nowego muralu w Łodzi jest artysta z Brazylii Eduardo Kobra. Malowidło powstało na ścianie kamienicy u zbiegu ulic Traugutta i Sienkiewicza, remontowanej w ramach programu "Mia100 kamienic". 


Mural powstał w sąsiedztwie znanego wszystkim łodzianom "Motylka" będącego reklamą Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego, czyli Pewexu (więcej przeczytasz TUTAJ).
Na ścianie pojawiła się postać Artura Rubinsteina, urodzonego w Łodzi światowej sławy pianisty. Wirtuoz wychował się niedaleko, mieszkał w kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 67.
Powaga pianisty i jego waga dla Łodzi została zestawiona z humorem i dodatkowo ubrana w kolorową formę, typową dla Kobry. Rubinstein stroi śmieszną minę, jak na zdjęciu z 1950 roku:


Murale Kobry są bardzo charakterystyczne. Artysta sięga po znane postaci bądź wydarzenia, które "koloruje". Bohaterami jego prac byli już Abraham Lincoln, Albert Einstein i 2Pac. Kamienicę przy Times Square ozdobił przedstawieniem chyba najbardziej znanej na świecie całującej się pary. W tym samym miejscu niemal 70 lat wcześniej Alfred Eisenstadt uwiecznił ją na kliszy: kobietę w objęciach marynarza podczas świętowania zwycięstwa nad Japonią zwanego V-J Day:


 Dzieło na łódzkiej kamienicy powstało na powierzchni 600 m kw:


Eduardo Kobra -  info i jego prace na FB:

fot. Monika Czechowicz