środa, 9 marca 2016

LabFactor – NOWY BUDYNEK WYDZIAŁU INŻYNIERII PROCESOWEJ i OCHRONY ŚRODOWISKA.



Politechnika Łódzka oficjalnie otworzyła swój najnowszy budynek - LabFactor. Uczelnia wybudowała gmach dla Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Budynek wraz z wyposażeniem kosztował ponad 50 milionów zł. Uczelnia na samą aparaturę wydała 12 mln zł.


Politechnika Łódzka zmienia się i nowocześnieje. LabFactor to jej kolejny budynek. Niedawno do użytku oddana została Fabryka Inżynierów i Centrum Technologii Informatycznych.


20 nowoczesnych laboratoriów znajdujących się w budynku ma służyć dydaktyce i niekomercyjnym badaniom. Oznacza to, że na inwestycji zyskają przede wszystkim studenci Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska (WIPOŚ), ponieważ ta jednostka jest gospodarzem obiektu.  LabFactor stoi w kapusie Politechnik Łódzkiej przy ulicy Stefanowskiego 2 (tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Żwirki).


Jak podkreśla uczelnia, „futurystyczna bryła nowego gmachu idealnie wpisuje się w postindustrialny i nowoczesny pejzaż zmieniającego się kampusu PŁ, Fabryki Inżynierów i Centrum Kształcenia Międzynarodowego”.


LabFactor ma cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. 



Powierzchnia użytkowa to prawie 4500 metrów kwadratowych, a z tego zdecydowana większość służy dydaktyce (ok. 3850 m kw. powierzchni infrastruktury dydaktycznej). Studenci rozpoczęli tu zajęcia w marcu tego roku.


Dlaczego LabFactor?
Cały budynek jest jednym wielkim laboratorium. Można badać w nim na przykład zadymienie. Pomieszczenia i klatki schodowe wypełnia się dymem. Budynek wyposażony jest specjalne kurtyny i wentylację. W ten sposób można prowadzić badania nad pozbywaniem się dymu z budynków. Oprócz studentów w takich doświadczeniach mogą brać udział np. strażacy, doskonalący swoje umiejętności teoretyczne.
Efektownie wygląda też Laboratorium Procesów Podstawowych. Przez jego środek prowadzi specjalna przezroczysta rynna wypełniona wodą. Przelewa się ona, tworzy wiry, można badać jej opory i zachowanie.


Jest też Laboratorium Badania i Kształtowania Morfologii Cząstek. Te zajęcia najbardziej zainteresują przyszłych pracowników koncernów farmaceutycznych, firm kosmetycznych, centrów badawczo-rozwojowych czy parków technologicznych. Z kolei w Laboratorium Bezpieczeństwa Procesów Przemysłowych i w Laboratorium Wentylacji, Klimatyzacji i Ciepłownictwa wiedzę i doświadczenie zdobędą przyszli pracownicy dużych fabryk. Już teraz będą mieli do czynienia z urządzeniami, jakie można spotkać w dużych zakładach produkcyjnych. Laboratorium Czystych Technologii i Konwersji Odpadów to oferta dla osób interesujących się pozyskiwaniem czystej energii. Każdy kogo fascynuje zasilanie domów energią z biomasy, słońca, czy wiatru zostanie tu przygotowany do pracy w tej coraz bardziej popularnej branży.


W ramach tzw. „Mini Lab-Tourów” budynek będą mogli zwiedzać uczniowie szkól ponadgimnazjalnych. Będą też realizowane tzw. ścieżki dydaktyczne. Ich motywem przewodnim będą żywioły: woda, ogień i powietrze oraz procesy, które człowiek musi ujarzmić, aby służyły mu do produkcji, wytworzenia odnawianej energii i ochrony środowiska.


Przedstawicie wykonawców (Lachman Pabich Architekci oraz Cz.P.B.P. Przemysłówka S.A.) wspominali, że rozpoczętą we wrześniu 2014 roku budowę udało się spokojnie ukończyć w terminie m.in. dzięki łagodnej poprzedniej zimie - mimo trudności związanej ze „ściskiem” wynikającym z istniejącej już zabudowy.
Gmach powstał w rekordowym tempie. Budowa trwała rok.

LabFactor  – nowoczesna baza edukacyjna - przyszłość dla młodych z pasją.

LabFactor -  jeden z najnowocześniejszych budynków dydaktycznych w Polsce.


LabFactor czyli nowy budynek Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej  jest jednym z ostatnich projektów realizowanych przez Politechnikę Łódzką z  funduszy unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - na lata 2007-2013. Projektantem budynku jest architekt prof. Marek Pabich, a głównym wykonawcą firma Przemysłówka S.A. Projektem kierował dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik.


Wzniesiony przy wjeździe na kampus A nowy budynek Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska powstał z myślą o kształceniu specjalistów dla nowych a także już działających w Łodzi i regionie branż gospodarki. Znalazły tu swoją laboratoryjną bazę priorytetowe i istotne kierunki dla krajowej gospodarki m.in.: inżynieria procesowa, inżynieria biochemiczna, inżynieria środowiska .



Jest to budynek dydaktyczny przede wszystkim dedykowany kształceniu studentów. Pracownie i aparatura zakupione dzięki projektowi sprzyjają prowadzeniu zajęć, szczególnie o charakterze praktycznym - kształceniu rozwijającemu wyobraźnię inżynierską, naukową pasję i zespołową kreację.


Laboratoria w LabFactor - innowacyjne i wyspecjalizowane: 
Lab. FOTOCHEMII STOSOWANEJ
Lab. SUSZENIA ROZPRYSKOWEGO I NISKOTEMPERATUROWEGO
Lab. SUSZENIA PARĄ PRZEGRZANĄ
Lab. AUTOMATYKI
Lab. WENTYLACJI, KLIMATYZACJI I CIEPŁOWNICTWA
Lab. NANOTECHNOLOGII I ENERGII WODOROWEJ
Lab. NOWOCZESNYCH PROCESÓW ROZDZIELANIA
Lab. INTENSYFIKACJI PROCESÓW WYMIANY MASY
Lab. TECHNOLOGII WODY I ŚCIEKÓW
Lab. BEZPIECZEŃSTWA PROCESÓW REAKTOROWYCH
Lab. ANALIZ ŚRODOWISKOWYCH
Lab. ODPADÓW
Lab. MATERIAŁÓW SYPKICH I ZIARNISTYCH
Lab. CZYSTYCH TECHNOLOGII I KONWERSJI ODPADÓW
Lab. BADANIA I KSZTAŁTOWANIA MORFOLOGII CZĄSTEK
Lab. PROCESÓW PODSTAWOWYCH
Lab. PROCESÓW MECHANICZNYCH I APARATÓW
Lab. MECHANIKI PŁYNÓW
Lab. BEZPIECZEŃSTWA PROCESÓW PRZEMYSŁOWYCH


Nazwa LabFactor – ozwierciedla główne przeznaczenie infrastruktury laboratoryjno - dydaktycznej, ale także nawiązuje do industrialnego dziedzictwa miasta oraz innowacyjnego czynnika oddziaływującego na przemysł, naukę, gospodarkę i środowisko regionu.
  
źródła:
Gazeta Wyborcza.
Dziennik łódzki.

Fot. Monika Czechowicz