sobota, 14 lutego 2015

Bajkowy mural i Hospicjum dla dzieci Fundacji "Gajusz" w Łodzi


Pierwszy w centralnej Polsce, Pałac dla chorych dzieci.

Jesteśmy Fundacją Gajusz,
pomagamy dzieciom
„…Fundacja Gajusz powstała którejś niespokojnej, zimowej nocy 1997 roku. W szpitalu przy ulicy Spornej, na drugim piętrze. W moim sercu. Z miłości i ze strachu. Moje kilkumiesięczne dziecko nie miało zgodnego dawcy szpiku kostnego, wyniki badań były coraz gorsze. Lekarze przygotowywali mnie do najgorszego scenariusza. Wtedy pomyślałam o założeniu Fundacji, która nazywałaby się tak, jak mój synek: Gajusz. Pomagałaby chorym maluchom i ich rodzinom. Wierzyłam w cud. Po kilkunastu dniach wyniki wszystkich badań były w normie, Gajusz wyzdrowiał.

Wkrótce potem odebrałam z sądu dokumenty rejestracyjne nowo powstałej Fundacji GAJUSZ. Bo chore dzieci nie powinny być same”.

Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji GajuszFundacja Gajusz od kilkunastu lat pomaga dzieciom nieuleczalnie chorym, od 2005 roku prowadzi Hospicjum Domowe dla Dzieci Ziemi Łódzkiej. Niestety nie wszystkie nieuleczalnie chore dzieci, wymagające opieki paliatywnej mogą przebywać w domach rodzinnych. To właśnie z myślą o nich podjęto trud utworzenia Hospicjum stacjonarnego, jedynego miejsca o takim profilu w centralnej Polsce.Starano się pogodzić konieczność spełnienia wszystkich wymogów lokalowo-sanitarnych z potrzebą utworzenia miejsca o domowym, przyjaznym charakterze. Tak powstał Pałac – Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci. W Pałacu może przebywać 11 dzieci; pierwsze Maluchy trafiły tu w październiku 2013 roku.


Dla kogo przeznaczone jest hospicjum stacjonarne?
Opieką hospicjum stacjonarnego objęte powinny zostać dzieci, u których stale lub okresowo nie może być prowadzona opieka w warunkach domowych, a w szczególności dzieci:
- osierocone,
- czasowo, z przyczyn losowych, pozbawione opiekuna prawnego,
- decyzją opiekunów, a po 16. roku życia również dziecka, rezygnujące z opieki paliatywnej w warunkach domowych,
- z rodzin patologicznych,
- z rodzin posiadających warunki mieszkaniowe i socjalne uniemożliwiające opiekę w warunkach domowych,
- wymagające pobytu czasowego w hospicjum stacjonarnym w celu ustalenia leczenia i pełnej kontroli objawów, wykonania niezbędnych badań oraz zabiegów możliwych tylko w warunkach stacjonarnych,
- wymagające pobytu czasowego wraz z rodziną nie radzącą sobie z opieką; pobyt taki połączony jest z edukacją rodziny i ewentualnie terapią rodzinną, z założeniem powrotu dziecka do warunków domowych,
- wymagające pobytu czasowego w ośrodku stacjonarnym w celu przystosowania mieszkania do pobytu chorego dziecka w domu.Jak skierować dziecko do hospicjum stacjonarnego?
Aby zgłosić dziecko do hospicjum należy zadzwonić pod jeden z numerów telefonów:

 +48 42 632 06 06 lub +48 606 355 629.
Dzieci są kwalifikowane do domowej opieki paliatywnej przez lekarza hospicjum.
Po telefonicznym zgłoszeniu dziecka, lekarz z hospicjum przyjedzie do Państwa na wizytę kwalifikacyjną. W trakcie tej wizyty zapadnie decyzja czy dziecko będzie przyjęte do hospicjum. Jeśli dziecko zostanie zakwalifikowane do hospicjum ustalony zostanie termin przyjęcia, a lekarz wyjaśni Państwu wszelkie szczegóły.
Przy przyjęciu dziecka do hospicjum wymagane jest skierowanie do hospicjum stacjonarnego wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (na druku skierowania do szpitala).Na budynku hospicjum stacjonarnego przy ulicy Dąbrowskiego 87 powstał mural o powierzchni 550 mkw. Obraz  przedstawia długowłosą dziewczynkę na huśtawce w kształcie flaminga. Dodatkowym efektem są gwiazdy namalowane specjalną świecącą w ciemności farbą. 
- Chcąc nadać baśniowy charakter naszemu "pałacowi" postanowiliśmy wpisać się w koncepcję łódzkiego muralu - powiedziała Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz. Autorem muralu jest Marta Zawieja, a pomysłodawcą jego powstania na ścianie budynku - Michał Poniedzielski.

Projekt: Marta Zawieja
Wykonanie: Good Looking StudioSiedziba Fundacji/ Hospicjum:
adres do korespondencji: 93-271 Łódź, ul. Jarosława Dąbrowskiego 87.
tel. /fax:+48 42 631 00 41

e-mail:biuro@gajusz.org.pl.Strona Fundacji "Gajusz": TUTAJ
Strona Hospicjum Fundacji "Gajusz" : TUTAJ

Fot. Monika Czechowicz