piątek, 28 grudnia 2012

Tuwim dla dorosłych


Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pocałunku, a od 1 stycznia będziemy mieli Rok Tuwima. Wobec powyższego, poniżej zamieszczam wiersz, w którym autor "grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali ... "
 
 
Wersja w wykonaniu aktorów Nova Scena Teatru Roma ze spektaklu "Tuwim dla dorosłych".
 
 
 
 

Jak to z Łodzią było... - Niemiecki teatr "Thalia".

Początki niemieckiego teatru zawodowego w Łodzi sięgają 1867 roku, gdy w Paradise poczęły występować różne trupy z Niemiec. W języku niemieckim grano także w teatrze Arkadia przy ulicy Konstantynowskiej 14/16 i w Teatrze Letnim Franciszka Sellina. Od 1877 roku niemieckie przedstawienia można było oglądać w gmachu teatralnym zbudowanym przy ul. Piotrkowskiej 67 przez Kerna, właściciela hotelu Victoria.
W 1882 roku społeczeństwo niemieckie zyskało własny teatr Thalia przy ul. Dzielnej 18 (dziś ulica Narutowicza 20), w którym występowały też zespoły polskie.


Thalia, ulica Dzielna 18.
 Teatr powstał w głębi posesji Ignacego Vogla tuż za Domem Koncertowym na miejsce sali do tańca. Przebudowy dokonała łódzka firma budowlana Otto Gehliga.
W 1921 roku pożar zniszczył budynek, jednak po latach odbudowano dawny gmach Thalii i zorganizowano w nim … salę do tańca (i tak obiekt wrócił do swojej pierwotnej funkcji). Później było tu kino Reduta (1925 rok). Kino to nosiło kolejno nazwy Splendid, Roxy, a od zakończenia II wojny światowej funkcjonuje kino „Bałtyk”.
Kino Bałtyk. Lata 60-te ubiegłego stulecia.

Po modernizacji w 1967 roku, Bałtyk stał się najnowocześniejszym kinem w Polsce. Jako pierwszy w Łodzi posiadał ekran panoramiczny.
Od 1993 roku kino służy jako siedziba Centrum Filmowego Helios.


Kino Bałtyk – było jednym z największych łódzkich kin w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Pierwsze kino w Łodzi posiadające system Dolby Surround.
Teraz Łódź żegna się już z Bałtykiem - przeczytaj tutaj:
Pożegnanie z Bałtykiem, czyli kolejne łódzkie kino przechodzi do historii

źródło: