piątek, 20 lutego 2015

Wille przy ulicy Rewolucji 1905 roku.Wille Karola Reisfelda (z lewej) i Zygmunta Krotoszyńskiego z 1925 roku przy ulicy Rewolucji 1905 roku (nr 67 i 65) tworzą niepowtarzalną całość.


Zespół przedwojennych rezydencji będących ozdobą dawnej ulicy Południowej od 2012 roku znajduje się w rejestrze zabytków Łodzi.  
Okazała, efektownie odnowiona willa Karola Reisfelda przy ul. Rewolucji 1907 roku nr 67: 

Jej ozdobą jest ryzalit zwieńczony tarasem z ażurową balustradą, dwie pary pilastrów z głowicami jońskimi oraz dach mansardowy z półokrągłym szczytem i dwiema facjatkami. Na elewacji budynku wzrok przyciągają elementy baroku (dach mansardowy) i klasycyzmu (pilastry) w modernizującej, czyli uproszczonej postaci.


Willa Karola Reisfelda tworzy interesującą całość z sąsiednią rezydencją Zygmunta Krotoszyńskiego. Przy obu obiektach stoją stylowe stróżówki: 
... pod numerem 65

 ...i pod numerem 67

Willę zbudowano w latach 1923-25 według projektu Mieczysława Lewinsona. Do drugiej wojny światowej należała do rodziny Karola Reisfelda, który był właścicielem fabryki wyrobów jedwabnych. Po wojnie wprowadziło się tam na wiele lat przedszkole. Dzisiaj rezydencja jest siedzibą szkoły podstawowej i gimnazjum Stowarzyszenia Oświatowego "Twoja Szkoła" im. Marii Montessori, która wynajmuje pomieszczenia od prywatnego właściciela. 
Strona Łódzkiego Stowarzyszenia Montessori, Rewolucji 67: TUTAJ

Także sąsiednia willa Zygmunta Krotoszyńskiego, oznaczona numerem 65, jest w rękach prywatnych. O tym, że jest to obiekt zabytkowy, informuje stosowna tabliczka z zaskakującym tekstem. Wynika z niego, że jest to willa... Karola Reisfelda wzniesiona według projektu... Zygmunta Krotoszyńskiego, czyli pomieszanie z poplątaniem:


Wygląda na to, że miejskie służby konserwatorskie w tym przypadku nie zdały egzaminu. 


Jest to piętrowy budynek z mansardą postawiony w 1925 roku, do którego po kilku latach od podwórka dobudowano dwupiętrową oficynę gospodarczą. Pośrodku frontowej elewacji mamy płytki ryzalit zwieńczony szczytem z wolutami, co razem z dachem mansardowym - podkreśla akcenty barokowe. 
W rękach rodziny pierwszego właściciela willa przetrwała do 22 grudnia 1948 roku (mieściła się tu między innymi Społeczna Szkoła Powszechna), kiedy Feliks i Leonia Krotoszyńscy sprzedali ją Feliksowi i Helenie Aszykom. Rok później mieściła się tam szkoła PZPR, a potem internat, gdyż szkołę partyjną przeniesiono do sąsiedniej willi Reisfelda. Następnie w rezydencji ulokowano Sąd Rejonowy, a po nim przychodnię zdrowia. 
"Łódź w Ilustracji", dodatek niedzielny "Kuriera Łódzkiego", 
rok 1939.


Obecnie swoją siedzibę ma tutaj Łódzki Oddział Studium Kształcenia Kadr:


… i kancelaria adwokacka:

Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalna ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.