czwartek, 15 sierpnia 2013

Niedziela w Muzeum

ms1, ul. Więckowskiego 36
25 sierpnia 2013, niedziela, g. 12.12 - 16.16  

Socrealizm to jedyna akceptowana doktryna artystyczna – taka wiadomość dla Muzeum Sztuki w latach 50. oznaczała konieczność pośpiesznego przeniesienia awangardowych dzieł do magazynu. Sierpniowa „Niedziela w Muzeum” przypomni politykę i retorykę komunistycznych władz, ale także sentymentalnie przywróci prozę życia, estetykę i rozrywki socjalistycznej rzeczywistości.

Awangarda do magazynu
Na drugim piętrze muzeum o godzinie 13.13. rozpocznie się na stylizowany na lata 50. odczyt. Małgorzata Wiktorko objaśni w nim przyczyny zamalowania „niezrozumiałej dla społeczeństwa” Sali Neoplastycznej i wprowadzenia na jej miejsce dzieł realizmu socjalistycznego.

PRL-owski festyn
Od godziny 12.12 zapraszamy do zabawy w PRL-owskim stylu. Dla dzieci odbędzie się turniej gier podwórkowych (klasy, guma, zośka, kapsle, kocia kołyska) oraz zajęcia pod opieką profesjonalnego clowna. Dla wszystkich uczestników przygotowany zostanie poczęstunek z epoki: wata cukrowa, pampuchy, kaszanka, leniwe z cukrem, kompoty owocowe – czyli bar mleczny w plenerze. Nie zabraknie także napojów z saturatora. Aby wprowadzić uczestników w odpowiedni nastrój, przygotowano okolicznościową scenografię z rekwizytami nawiązującymi do propagandowego wizerunku pracy i życia socjalistycznego człowieka. Na dziedzińcu odbędzie się kiermasz przedmiotów i książek z epoki. Oryginalną pamiątką z festynu może być także zdjęcie w stroju „przodownika pracy”. Festyn zakończy karaoke pieśni PRL-owskich. W czasie całego wydarzenia otwarta będzie kawiarnia ms cafe.

W ms1 zostanie zaprezentowana ekspozycja archiwalnych zdjęć z wydarzeń w ramach cyklu „Niedziela w Muzeum”z lat 70 i 80. Na zdjęciach zostały zarejestrowane pokazy mody, wernisaże, koncerty, wystawy, konkursy, kiermasze, spotkania z artystami oraz wydarzenia artystyczne. „Niedziela w Muzeum” wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora Ryszarda Stanisławskiego. Chcąc ułatwić publiczności dostęp do sztuki Stanisławski liczył się z potrzebami każdego odbiorcy, dlatego program niedzielnych imprez był zróżnicowany, a jego oferta skierowana do możliwie najszerszej grupy.


fotografie z Archiwum Muzeum ms2
źródło: