Park na Julianowie
Nie mogę się pogodzić z powszechną opinią o szarej, brzydkiej Łodzi. Od dzisiaj zapraszam więc na krótkie spacery po moim mieście, do miejsc przeze mnie wybranych. Niektóre z nich bardzo lubię, innymi będę się chciała po prostu pochwalić, z innymi być może wiążą się różne moje wspomnienia. Świat jest już tak stary, ale nawet zabytki z XIX/ XX wieku należy już uznać za "starożytne". Oczywiście nie ma w Łodzi budynków średniowiecznych, czy z epoki renesansu czy baroku (chociaż...ale o tym później)- wynika to z jej losów, ale za to tak doskonałego nagromadzenia neostylów, a zawłaszcza secesji i eklektyzmu -próżno by szukać w innych polskich miastach. Zresztą, nie w dźwiganych wiekach, ale w urodzie i niezwykłości tkwi tajemnica tych miejsc, czy budowli, które admirujemy czy wręcz kochamy. Tak więc: za co lubię Łódź? Przede wszystkim za to, że jest inna. Że architektura Łodzi jest zupełnie różna od innych polskich miast...Ale dzisiaj, na początek, nie będzie o wielkomiejskiej architekturze. Dzisiaj będę próbowała udowodnić, że Łódź jest zielona. Zrobimy wycieczkę po łódzkich parkach! (tak na dobry początek) Łódź wcale nie jest szara! W Łodzi są aż 34 parki! Tak. Wiele z nich pięknych, z zabytkowym już drzewostanem i ogrodową architekturą.
Park im. Stanisława Moniuszki
Park im. księcia Józefa Poniatowskiego
Dzisiaj nie będę opisywała wszystkich parków, ale moglibyśmy usiąść na ławeczce na przykład w zabytkowym parku Helenów. Park został założony w połowie XIX wieku w dolinie rzeki Łódki, przez właściciela browaru Karola Anstadta. Realizatorem parku była berlińska firma ogrodnicza L.Spath. Sprowadzano do dekoracji tego parku nawet egzotyczne muszle. Albo lepiej przejdźmy się do niewielkiego (2,5 ha) parku Matejki. Ma swój urok i lubię go. Jest to jedyny park w Łodzi z założeniem typu francuskiego. Powstał jako ogród prywatny (ma piękne ogrodzenie i bramę do dziś zamykaną o zmierzchu...) przy nigdy nie zrealizowanej rezydencji rodziny Heiman. Autorami tego regularnego, francuskiego parku byli E.Ciszkiewicz i Z.Hellwig.
Park im. Jana Matejki.
Park przy ulicy Hipotecznej
Możemy też się wybrać do parku im. Henryka Sienkiewicza, z piękną fontanną i szerokimi alejami, przystosowanymi do przejażdżek powozami....
Park im. Henryka Sienkiewicza
Obecnie, w naszym mieście istnieją 34 parki publiczne, a 11 z nich uznano za zabytki kultury. Większość z zabytkowych zieleńców to dawne, prywatne parki fabrykanckie, oddane w większości, po II wojnie światowej na użytek publiczny. Najstarszym parkiem publicznym, stworzonym od początku dla łodzian, jest utworzony w 1840 roku Park Źródliska, wraz z Palmiarnią.
Park Źródliska II
Park Źródliska I
Parki największe powierzchniowo, czyli Park Piłsudskiego, Poniatowskiego, Źródliska i 3 Maja powstały na bazie znajdujących się niegdyś w naszym mieście lasów. Do dziś można odnaleźć w nich pomniki przyrody, znacznie przekraczające wiekiem czas powstania samych parków.
Park im. Adama Mickiewicza przez łodzian nazywany Julianowskim.
Według oficjalnych danych statystycznych, Łódź jest obecnie najbardziej "zielonym" z największych polskich miast. Ogólna powierzchnia parków w naszym mieście przekracza znacznie 300 ha.
Park nad Jasieniem.
Łódzki Ogród Botaniczny
W ogrodzie botanicznym możemy podziwiać ok 3.500 gatunków i odmian roślin z całego świata (park założony już w 1946 roku jako Szkółka roślin leczniczych), a gdyby było zimno, możemy iść do łódzkiej palmiarni, gdzie zawsze jest lato…
Palmiarnia
Ogródek dydaktyczny przy łódzkiej Palmiarni.
Łódzki Ogród Zoologiczny
Odwiedzam jeszcze raz te wszystkie miejsca i czuję się trochę jak turystka we własnym mieście...
Park im. Władysława Reymonta
Park im. Szarych Szeregów (dawniej Park Młodzieży im. Promienistych) - powstał w latach 1961-1964 na terenach, które w czasie okupacji leżały w granicach getta żydowskiego.
Park im. ks. bp. Michała Klepacza
Park Ocalałych.
Rozmieszczenie miejskich terenów zieleni w Łodzi jest nierównomierne. Większość z nich skupiona jest w centralnym obszarze miasta, wyznaczonym linią kolei obwodowej. Są to obiekty bardzo zróżnicowane pod względem powierzchni. Powierzchnia 9 parków miejskich przekracza 10 ha, a jej rozpiętość wynosi od 1,8 ha (Park im. St. Moniuszki) do 169 ha (Park im. Marszałka J. Piłsudskiego, który wraz z Miejskim Ogrodem Zoologicznym, Ogrodem Botanicznym i terenem dawnego poligonu na Brusie stanowi największą enklawę zieleni w zachodniej części Łodzi).
Park im. Stanisława Moniuszki
Park im. Poniatowskiego
Park Helenów.
Zbiornik wodny przy ulicy Liściastej
Park Sielanka.
Parki miejskie stanowią bardzo istotny element przyrodniczego systemu Łodzi, są też podstawowym miejscem codziennego wypoczynku łodzian. Łódzkie parki, szczególnie zabytkowe, coraz częściej są miejscami wydarzeń kulturalnych (przedstawienia, koncerty, festyny, pokazy filmowe „pod chmurką”, liczne imprezy plenerowe m.in. propagujące zdrowy styl życia).
Park im. Stanisława Staszica
Dodatkowo, na terenie Łodzi znajdują się lasy komunalne, które stanowią ewenement w skali europejskiej, tak jak na przykład Las Łagiewnicki, który jest drugim co do wielkości (po paryskim Lasku Bulońskim) tego typu zieleńcem w Europie.
Droga przez Las Łagiewnicki.
Fot. Monika Czechowicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz