wtorek, 2 października 2012

Pomnik Chwały Żołnierzy Armii Łódź w Parku Helenów w ŁodziUroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 10 listopada 2003 roku. Pomnik miał stanąć w Parku Julianowskim, gdzie podczas wojny znajdowała się siedziba "Armii Łódź", jednak ze względu na negatywną opinię Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Łodzi, nie powstał w planowanym miejscu.

W dniu 5 listopada 2004 roku Okręg Łódzki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej objął honorową opiekę nad pomnikiem, przejmując obowiązek kultywowania pamięci o bohaterskiej walce żołnierzy "Armii Łódź".

Komitet budowy pomnika ogłosił konkurs zamknięty w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zwyciężył projekt Agnieszki Gawlak. To właśnie ten siedmiometrowy strzelisty monument, na którego zwieńczeniu znajdują się trzy orły z rozłożonymi skrzydłami, stoi teraz na skraju parku Helenów przy wylocie ulicy Sterlinga. 


Fot. Monika Czechowicz

5 komentarzy:

 1. Czy prawdą jest że ten pomnik został zbudowany z prywatnych składek i funduszy byłych żołnierzy, a nie środków miejskich ???

  Spotkałem się kiedyś z taka oponą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem tylko, że pomnik został budowany z inicjatywy Prezydenta Miasta Łodzi oraz dzięki staraniom Wojewódzkiego Stowarzyszenia Budowy Pomnika Chwały Żołnierzy Armii Łódź a pieniądze popłynęły od łodzian, samorządu miejskiego i wojewódzkiego. Pozdr. 

   Usuń
 2. Wspaniała idea, wspaniały pomnik, piękne miejsce, tylko... tylko mimo, że ociera się o centrum jest z boku, czy Łodzianie odczuwają potrzebę iść pod niego na spacer, zadumać się, powspominać bliskich którzy zginęli wówczas... mam obfotografowany, ciepło o nim myślę, chciałbym, żeby mieszkańcy przychodziły tu całymi rodzinami, bo o ich przyszłość nasi przelali krew!
  Dziękuję Baedekerze

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto ten pomnik zaprojektował. To też jest ważna informacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście - jest to projekt artysty plastyka Agnieszki Gawlak.

   Usuń