środa, 11 marca 2015

Północna 6… i nieistniejąca już fabryka Adolfa Dobranickiego


Adolf Dobranicki
Jubileuszowe wydanie "Lodzer Zeitung" 1863-1913.

Adolf (Abram Manasze) Dobranicki urodził się w Łodzi 2 września 1848 roku. Jego ojcem był Jakub, który wraz z Hermanem Konstadtem kupił w 1859 roku nieruchomość przy ulicy Nowomiejskiej. Istniała tu już wcześniej farbiarnia należąca do Józefa Paszkowskiego. 


Dobranicki i Konstadt prowadzili wspólnie dom bankowy oraz fabrykę. Spółka ta przetrwała do 1883 roku. W trakcie jej istnienia wzniesiono okazały dom frontowy oraz rozbudowano znajdujące się w głębi posesji obiekty przemysłowe. 


Do rodziny Dobranickich należał także plac przy ulicy Północnej 6, podawany często jako adres fabryki, gdyż łączył się w tylnej części z nieruchomością przy Nowomiejskiej.

"Lodzer Zeitung", 1872.

Adolf Dobranicki, zdobywający umiejętności u boku Jakuba, miał w latach 1870-1872 swój sklep, a w 1875 roku własną fabrykę, mieszczącą się w jednym budynku z przedsiębiorstwem ojca. Zatrudniał wówczas 60 robotników zajmujących się produkcją chustek.

Adolf Dobranicki


W latach 1878-1891 obiekty fabryczne przy ulicy Nowomiejskiej rozbudowywano. Zlokalizowano w nich także inne przedsiębiorstwa rodziny Dobranickich, na przykład należącą do Daniela, stryja Adolfa, przędzalnię wełny. Produkowano tu tkaniny bawełniane i wełniane oraz przędzę odpadkową.

"Łodzianin", rok 1899.

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1910.

W 1890 roku zmarł Jakub Dobranicki, a jego majątek odziedziczyły dzieci: Adolf, Paweł (Pinkus), Bernard (Berek) i Dorota (Dwojra) Landau.

"Dziennik Łódzki", rok 1890.

"Führer durch Łódź", 1893.

W 1893 roku w fabryce wybuchł pożar. Została jednak odbudowana. Ostatnie dane o istnieniu zakładów pochodzą z 1898 roku.
Syn Adolfa -Paweł (Pinkus) Dobranicki, także był kupcem i przedsiębiorcą. W połowie lat 90. XIX stulecia był między innymi właścicielem znanego ogrodu i restauracji "Paradyz".

"Tydzień", rok 1894.


Aż do swojej śmierci w 1918 roku Adolf Dobranicki zajmował się działalnością bankową, którą prowadził już wcześniej wraz z ojcem i braćmi. Zasiadał także we władzach Towarzystwa Kredytowego m. Łodzi i Łódzkiego Dozoru Bożniczego.

Budynek Towarzystwa Kredytowego m. Łodzi, ulica Pomorska 21.

Informator Handlowo-Przemysłowy, rok 1914.

Lodzer Informations und Hause Kalender, 1914.
(taryfa domów, ulica Nowomiejska)

Lodzer Informations und Hause Kalender, 1914.
(taryfa domów, ulica Północna)

Fabryka przy ulicy Północnej przestała istnieć po kolejnym pożarze w 1903 roku, a znajdujące się tu budynki zaadoptowano na cele mieszkalne. Dzisiaj nieruchomości należące do kilku pokoleń Dobranickich stanowią część Parku Staromiejskiego:

 
Zobacz jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz

źródło:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga Fabryk Łodzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz