środa, 23 lipca 2014

Zielona Łódź: park im. biskupa Michała KlepaczaPark im. księdza biskupa Michała Klepacza (dawne tereny parkowe rodziny Richterów, później park im. St. Worcella) 

– znajduje się pomiędzy ulicą Wólczańską, Skorupki i al. Politechniki, (tuż obok hali sportowej oraz pawilonu Międzynarodowych Targów Łódzkich. Park zajmuje powierzchnię 3,3 ha. 

Znajduje się tu około 230 drzew o obwodach pni powyżej 15 cm i co najmniej 130 krzewów. 24 spośród rosnących drzew zostało uznanych za pomniki przyrody, wśród nich dąb szypułkowy "Fabrykant" z potężnymi rozłożystymi konarami (grubość pnia 452 cm, rozpiętość korony ponad 30 m). 


Różnorodność biologiczna parku jest dość duża. Obecnie rośnie w nim 70 taksonów (gatunków i odmian), w tym 46 drzew i krzewów.


Szczególną osobliwością parku jest cebulica syberyjska, która wczesną wiosną (od marca do kwietnia) pokrywa trawniki łanami lazurowoniebieskich kwiatków. 


Jest to jedyne miejsce w Polsce spośród miejskich parków, z tak dużym skupiskiem tych roślin. Wśród łanu cebulicy rośnie też inna roślina, o kwiatach niebieskich lecz nieco bledszych – śnieżnik lśniący. 


W parku znajdują się dwie zabytkowe wille: Reinholda Richtera (mieścił się tutaj rektorat Politechniki Łódzkiej, willa wyremontowana po pożarze), poniżej zdjęcie zrobione latem, jeszcze przed pożarem i w porze kwitnienia cebulic, już po remoncie:...i Józefa Richtera ( biura administracji rektorskiej):


źródło:
Spacery po zielonej Łodzi. http://www.zielonalodz.pl/
Zobacz jeszcze:
Fot. Monika Czechowicz 
MAPA GOOGLE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz