poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Kocham twą urodę złą, najdroższe miasto na świecie ...

Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie, Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense, NIEBOSTAN – kawiarnia antykwariat zapraszają na spotkanie z SALOMEĄ KAPE oraz promocję jej książki:

"Kocham twą urodę złą, najdroższe miasto na świecie - Wspomnienia z getta łódzkiego"

Dnia 27 sierpnia 2014 r. o godz. 17.30
Łódź, Piotrkowska 17.
Spotkanie poprowadzi Mikołaj Mirowski

Od wydawcy:
Książka Salomei Kape jest wspomnieniem młodej dziewczyny, która przeżyła gehennę getta łódzkiego. Uratowała się dzięki wspaniałym ludziom – bohaterskiej matce, rodzinie i przyjaciołom. Tak o nich pisze:
„Mądrość i poświecenie mej Matki wiele razy uratowały nam życie. Jedność rodziny w getcie była bardzo ważna dla przetrwania, ważniejsza niż w normalnych czasach”.
„…w tych beznadziejnych warunkach głodu i niesprawiedliwości znalazłam przyjaciół. Moja nastoletnia przyjaciółka, Stella, miała wewnętrzną siłę ucieczki duchowej od beznadziejności życia w getcie i kreowania fikcyjnego świata poezji i fantazji”.
„…pracowałam w różnych fabrykach i tam poznałam Anię i Felę, które pomagały mi w wykonywaniu trudnych prac. Razem odkryłyśmy siłę muzyki. Nasze śpiewy, żarty i solidarność pomagały nie tylko nam, ale
i naszym współpracownikom. /…/ Fela i Ania wyzwoliły we mnie młodocianą energię i głęboki sens solidarności. Nasza przyjaźń odrzucała odczłowieczenie, zmniejszała strach i solidaryzowała innych pracowników. /…/ Te promienie nadziei, i wiary w naturę ludzką znalazłam w nastoletnich dziewczynkach, w ponurym miejscu zwanym łódzkim gettem”.
Salomea Kape, lekarz anestezjolog, w swoich opowiadaniach
w sposób mistrzowski oddaje klimat przedwojennej Łodzi, szczególnie Bałut – dzielnicy swego dzieciństwa, jak i Łodzi powojennej, czasu swych studiów, a dalej emigracji do Izraela i USA. Na tym tle rysuje
w wyrazisty sposób postacie, które pragnie uchronić od zapomnienia.

Zapraszamy na spotkanie z Salomeą Kape
NIEBOSTAN
27 sierpnia 2014 r. o godz. 17.30
Łódź, Piotrkowska 17.


Książka Salomei Kape pt. "Kocham twą urodę złą, najdroższe miasto na świecie - Wspomnienia z getta łódzkiego" będzie do kupienia podczas wydarzeń obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto (cena 25 zł).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza