Pierwsza część makiety,
która została zaprezentowana we wrześniu 2015 roku, obejmuje
zabudowę, która przed II wojną światową znajdowała się na
obszarze dzisiejszego Parku Staromiejskiego oraz Starego Miasta od
ulic Ogrodowej i Północnej, po Wojska Polskiego i Limanowskiego. W
przeważającej większości budynki te dzisiaj już nie istnieją.
Część z nich została zburzona w trakcie budowy łódzkiego getta,
aby oddzielić je od reszty miasta pasem pustej ziemi. Kamienice,
które leżały bezpośrednio na terenie getta, zostały zrównane z
ziemią po II wojnie światowej, aby w ich miejsce mogło powstać
nowoczesne osiedle robotnicze. Najbardziej charakterystycznymi
obiektami tej części makiety są: górujący nad tą częścią
miasta, czerwony dwuwieżowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej
Maryi Panny, stojąca opodal synagoga Alte Szil oraz przestrzeń
Starego Rynku.
Druga część makiety, którą została zaprezentowana w lipcu 2016 roku, przedstawia Nowe Miasto z okresu przedwojennego: kwartały pomiędzy ulicami Północną i Południową oraz Zachodnią i Kilińskiego. Większość historycznych nazw ulic przetrwała do dnia dzisiejszego, jedynie zagadką dla niektórych łodzian może być ul. Południowa, która zmieniła się w ul. Próchnika i Rewolucji 1905 r. Większość kamienic, które widzimy na tym modelu możemy do dzisiaj zobaczyć w przestrzeni Łodzi. Istnieją jednakże całe fragmenty zabudowy, które zostały odtworzone na podstawie archiwalnych zdjęć. Najbardziej charakterystycznymi obiektami tej części modelu są: fabryka przy ul. Kilińskiego z okazałym kominem (zabudowania należące do Roberta Biedermana), gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, z charakterystycznymi podjazdami, a naprzeciwko niego budynek Banku Handlowego, dziś stanowiącego siedzibę Gminy Żydowskiej. Warto również zwrócić uwagę na wschodnią pierzeję ul. Zachodniej, która została zburzona w latach sześćdziesiątych XX wieku, z przeznaczeniem pod poszerzenie wspomnianej ulicy.
Po przeanalizowaniu setek zdjęć i archiwalnych teczek, mieszkańcom Łodzi zostały oddane modele, które przywrócą chociażby częściowo pamięć o nieistniejących już fragmentach Łodzi. Pragniemy, aby makieta była postrzegane jako źródło wiedzy o przeszłości Łodzi oraz stała się podstawą do dalszych działań edukacyjnych w przyszłości.
Makieta została wykonana w ramach projektu "W poszukiwaniu zaginionego kwartału", weszła do stałej ekspozycji Muzeum Miasta Łodzi i można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia muzeum. Wraz z makietą Muzeum udostępnia film omawiający przeszłość zaprezentowanego fragmentu miasta oraz publikację online "W poszukiwaniu zaginionej ciągłości miasta" (zobacz TUTAJ).
Projekt
został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa
Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange, a także
dzięki Panu Markowi Zimochowi.
źródło: Muzeum Miasta Łodzi http://www.muzeum-lodz.pl/
Fot. Monika Czechowicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz