niedziela, 10 lutego 2013

Fabryka Schweikerta i... Politechika ŁódzkaUrodzony w Pabianicach Fryderyk Wilhelm Schweikert w roku 1865 przeniósł się do Łodzi i taka data została umieszczona na winiecie jego przedsiębiorstwa. Pierwszą fabrykę wybudował dopiero w 1882 roku. Mieściła się przy ulicy Głównej 18, gdzie funkcjonowała ręczna tkalnia chustek. W 1893 roku kupił nieruchomość przy ulicy Wólczańskiej 215 (dawniej 199). Do 1900 roku wzniesiono tu trzypiętrową tkalnię, apreturę, magazyny, maszynownię wraz z kotłownią oraz farbiarnię.


"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1900.Znaczącą datą w dziejach przedsiębiorstwa było przekształcenie go w 1898 roku w spółkę akcyjną o nazwie: Towarzystwo Akcyjne Manufaktury Wełnianej Fryderyka Wilhelma Schweikerta. Po śmierci założyciela firmy dzieło ojca kontynuowali synowie: Robert i Oskar.Pomiędzy rokiem 1903 a 1908 dokonano powiększenia terenów należących do spółki, kupując między innymi nieruchomość przy ulicy Wólczańskiej 223, na której przed 1914 rokiem wzniesiono okazały magazyn.


Firma specjalizowała się w produkcji tkanin na ubrania i płaszcze damskie oraz męskie, a także chustek i pledów wełnianych. W 1928 roku rozpoczęto wytwarzanie wyrobów gumowych, takich jak: kalosze, śniegowce i tenisówki.

"Głos Kupiectwa", rok 1929.


"Głos Kupiectwa", rok 1929.

Produkcję tę zlokalizowano w obiekcie przy Wólczańskiej 223. 


Pociągnęło to za sobą zmianę nazwy przedsiębiorstwa na Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Wełnianych i Gumowych F.W. Schweikerta. 

"Głos Poranny", rok 1929.


Po nacjonalizacji istniały tu Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Ludwika Waryńskiego.
Po 1966 roku połączono je z Zakładami Przemysłu Wełnianego im. Waleriana Łukasińskiego, tworząc Zakłady Przemysłu Wełnianego  „Lodex”. W obiekcie przy Wólczańskiej 223 funkcjonowały Łódzkie Zakłady Obuwia i Wyrobów Gumowych, z późniejszymi dodatkami „Stomil” i „Fagum-Stomil”.
Obecnie kompleks dawnej fabryki Schweikerta zajmuje Politechnika Łódzka. Znajduje się tu między innymi Wydział Inżynierii Środowiskowej i Ochrony Środowiska (Wólczańska 215) oraz biblioteka (Wólczańska 223). W pałacyku Schweikerta znajduje się między innymi Katedra Systemów Inżynierii Środowiska i Dziekanat.
OFICJALANA STRONA POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ:
http://www.p.lodz.pl/index.htm
Fot. współczesne Monika Czechowicz
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi
i inn.


2 komentarze:

 1. "Wydział Inżynierii Środowiskowej (Wólczańska 215)". To nie jest prawidłowa nazwa Wydziału. Po prostu takiego Wydziału na Politechnice Łódzkiej nie ma. Prawidłowa nazwa (jak na tablicy widocznej na podpisanym w ten sposób zdjęciu - to Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska).
  Zaciekawiły mnie stare numery posesji na ul. Wólczańskiej. Gdzie można znaleźć informację na ten temat? Ja usiłuję zlokalizować miejsce, gdzie w okresie międzywojennym mieściła się firma radiowa "Laboratorium Radiotechniczne - DYNATRON". Na reklamie podany jest adres posesji - Wólczańska 188. Dzisiaj pod tym numerem znajduje się zakład samochodowy p. Wróblewskiego, ale nikt nic nie wie o firmie radiowej. Może to jednak była inna lokalizacja?
  Jestem pełen podziwu dla "Baedekera". Pięknie przygotowywana witryna. Jestem stałym "oglądającym". Pozdrawiam, Henryk Fidos

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Pana, dziękuję za uwagę dot. nazwy wydziału, już poprawiłam :)) Cieszę się, że baedeker jest czytany tak... uważnie.
  Dawne numeracje parceli w Łodzi znajdzie Pan m.inn, w kalendarzach adresowo-informacyjnych, w których drukowane były taryfy domów wraz z numeracją. Można je znaleźć w sieci, między inn. w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, za częste odwiedziny na stronach baedekera :) Monika

  OdpowiedzUsuń