środa, 18 lipca 2012

Kochanówka - łódzki "Szpital przemienienia" .

Jest oficjalne pozwolenie na publiczną zbiórkę funduszy, za które powstanie tablica upamiętniająca zamordowanych przez Niemców pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kochanówce. Początek kwesty w środę (18 lipca) w willi Grohmana (ul. Tylna 9/11) podczas spotkania z cyklu "Kosmopolitania". W programie: wykład i projekcja filmu "Szpital przemienienia"

Kadr z filmu ''Szpital przemienienia''

Marcin Pryt (wokalista grup 19 Wiosen i Tryp, poeta i rysownik) i Łukasz Nadolski (pracownik socjalnego, z wykształcenia historyk), postanowili przypomnieć o ofiarach akcji T4 w Łodzi. Akcja ta, zarządzona przez samego Adolfa Hitlera, miała na celu likwidację osób nerwowo, psychicznie i przewlekle chorych. Na terenie całej ówczesnej Rzeszy zginęło w jej wyniku 70 tys. osób.
W Łodzi - ponad 1100. Pacjentów mordowano w ciężarówce pełniącej funkcję komory gazowej. Ciała chowano w podłódzkich lasach. Później, w ramach zacierania śladów, skremowano.
We wszystkich szpitalach psychiatrycznych w dawnym Kraju Warty (ziemie zachodniej Polski wcielone do Rzeszy) ofiary zbrodni doczekały się upamiętnienia w postaci tablicy lub pomnika. Poza Kochanówką.
Pryt i Nadolski, członkowie łódzkiego Stowarzyszenia Niezależnych Jednostek, połączyli siły z Fabryką Sztuki (miejską instytucją, m.in. organizującą tego lata festiwal LDZ Alternatywa w willi Grohmana) i uzyskali pozwolenie na zbiórkę publiczną.
Kwesta rozpocznie się w środę. Później pieniądze będzie można wpłacać w Fabryce Sztuki,
klubie Dom oraz na konto (jego numer podamy wkrótce).
Środową "Kosmopolitanię" otworzy wykład Nadolskiego o akcji T4. Będzie to kontynuacja majowego wykładu z
klubu Dom.
W drugiej części wieczoru - projekcja filmu "Szpital przemienienia" w reżyserii Edwarda Żebrowskiego na podstawie pierwszej powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Ukończona w 1948 r. książka i zrealizowany trzy dekady później film z udziałem m.in. Gustawa Holoubka, Wojciecha Pszoniaka i Piotra Dejmka to bodaj jedyne powszechnie znane polskie dzieła sztuki traktujące o akcji T4.

Dzisiaj, początek o godz. 19.30. Wstęp wolny.
Źródło: cjg.gazeta.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz