czwartek, 15 listopada 2012

Zdrój w Łagiewnikach


W ramach programu budowy studni publicznych z ujęć głębinowych oddano do użytku w dniu 14 sierpnia 2001 roku studnię głębinową zlokalizowaną na skraju skweru przy ulicy Przyklasztorze w Łagiewnikach. Woda w studni czerpana jest z pokładów czwartorzędowych, z głębokości 44 m, a wydajność eksploatacyjna studni wynosi 5 m3 /h. Pod względem zawartości składników mineralnych woda z tego zdroju zbliżona jest do niskozmineralizowanej wody ze źródła św. Jana w Mirosławcu (Żywiec).


Pobór wody odbywa się z dwóch zdrojów typu Viktoria, do których prowadzi wyposażony w instalację przeciwoblodzeniową specjalny podjazd z kostki brukowej.
Od ponad dziesięciu lat łodzianie przyjeżdżają tu po wodę, która cieszy się specjalnym uznaniem ze względu na jakość i walory organoleptyczne.


Skład fizykochemiczny wody łagiewnickiej:
  • wapń -        66,0-70,6 mg Ca/dm3
  • magnez -    2,8-3,7 mg Mg/dm3
  • żelazo og.- 0,01-0,003 mg Fe/dm3
  • mangan -   0,001-0,002 mg Mn-/dm3
  • chlorki -    19,2-30,6 mg Cl-2/dm3    
  • siarczany - 30,9-34,6 mg SO4/dm3
  • fluorki -     0,15 mg F-/dm3
  • odczyn -     7,5-7,6 pH

Zdrój w Łagiewnikach powstał z inicjatywy dyr. Teresy Woźniak z Wydziału Komunalnego UMŁ, a sfinansowała go łódzka gmina. Wykonawcą był Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.


źródło:
Andrzej Gramsz. Las Łagiewnicki i okoliczne wsie.

Fot. Monika Czechowicz

3 komentarze:

  1. W Łagiewnikach mieliśmy działkę rekreacyjna od początku ich założeniu i prawie do końca ubiegłego wieku... związani byliśmy z lasem, z kapliczkami i źródełkami św. Antoniego i św. Rocha- zabieraliśmy w butelkach tę wodę do Łodzi. Co jakiś czas prasa komunistyczna pisała o szkodliwości tej wody i zanieczyszczeniach, ale kto by się tym przejmował. Ze starymi źródełkami związana jest legenda nie legenda o moim stryjku który na początku XX wieku długo nie chodził i dopiero jak go wsadzili (?) do cudownej wody zaczął biegać :D może baleontologia lub szok zimnej wody, ale fakt do śmierci chodził a nawet był naczelnikiem wydziału finansowego dla śródmieścia na Kościuszki róg Zielona...
    Nowoczesnych ujęć wody opisanych nie widziałem i nie wiedziałem, gapa! - z drugiej strony to działki rekreacyjne miały wodę ze studni głębinowej od strony klasztoru czyli na dobra sprawę tę samą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dziękuję, Pani Karolino!
    Baedeker

    OdpowiedzUsuń