wtorek, 18 września 2012

SEMINARIUM W ŁAGIEWNIKACH


Początki Seminarium Duchownego w Łagiewnikach sięgają połowy XVIII wieku, poniewaz już wtedy, a następnie z małymi przerwami na początku XIX wieku i po odzyskaniu niepodległości oraz po II wojnie światowej, mieścił się tutaj nowicjat kleryków.
W 1954 roku w klasztorze łódzkich Franciszkanów ustanowiono Wyższe Seminarium Duchowne dla prowincji warszawskiej i krakowskiej, które w 1970 roku przeniesiono do Krakowa. Po kilku latach (w 1978 roku) ponownie ustanowiono w klasztorze łagiewnickim seminarium dla zakonu franciszkańskiego prowincji północnej.


W 1982 roku klasztor otrzymał pozwolenie na przebudowę i rozbudowę budynków dla potrzeb Wyższego Seminarium Duchownego. Nowy gmach powstał w latach 1982-84 według projektu Mirosława Tybaka. Jest to dwupiętrowy czworobok o długości 51 m każdego skrzydła, podmurowany, kryty dachem dwuspadowym. Może pomieścić w swych murach ponad stu seminarzystów. głowne wejście do gmachu seminarium zdobią postacie założyciela zakonu św. Franciszka i patrona uczelni św. Antoniego, zaprojektowane przez Wiktora Ostrzołka, wykonane techniką sgraffito.


Wiktor Ostrzolek zaprojektował również wystrój wnętrza seminaryjnej kaplicy, w której na uwagę zasługuje trzymetrowy krzyż (zwany też ikoną) - kopia krzyża św. Damiana z Asyżu oraz kolorowe witraże (projekt W. Ostrzołka), wykonane przez brata zakonnego Józefa Twardowskiego z Niepokalanowa. Nawiązują one w treści do Pieśni słonecznej św. Franciszka.
Przy seminarium istnieje zespół muzyczno-wokalny "Pokój i Dobro". (...)

fot: Monika Czechowicz

źródło: Łagiewniki łódzkie. Tadeusz Maćkowiak.


OFICJALNA STRONA SEMINARIUM:
http://seminariumfranciszkanskie.pl/