niedziela, 20 października 2024

REGION/ Arboretum w Rogowie.


Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to jeden z najważniejszych tego typu ogrodów w Polsce. Jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, w skład którego wchodzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej wraz z Muzeum Lasu i Drewna, Nadleśnictwo Rogów oraz gospodarstwo szkółkarskie.


Arboretum w Rogowie od lat jest ważnym punktem na turystycznej mapie centralnej Polski. Pomimo coraz większej liczby zwiedzających, duża powierzchnia ogrodu i gęstwina drzew zapewnia zawsze poczucie obcowania sam na sam z przyrodą.


Kolekcje co roku wzbogacają się o nowe, rzadkie okazy sprowadzane z najodleglejszych zakątków świata lub też najpiękniejsze odmiany ogrodowe jakie zostały wyselekcjonowane przez szkółkarzy w Polsce i za granicą. 


Arboretum w Rogowie jest przede wszystkim obiektem naukowym. 


Obok różaneczników i magnolii co krok można spotkać często niepozorne, choć niezwykle unikatowe rośliny. Często są niemal nieznane polskim botanikom, nie posiadają polskich nazw i niejednokrotnie są zagrożone wyginięciem w swych ojczyznach.


Od momentu założenia ogrodu w 1923 roku do dnia dzisiejszego Arboretum SGGW w Rogowie przeszło długą ścieżkę ciągłego rozwoju, ewolucji, rozszerzania gałęzi działalności i wzbogacania kolekcji.


 W swych początkach było eksperymentalną bazą terenową dla naukowców Wydziału Leśnego SGGW, a także miejscem zajęć terenowych dla studentów.


Przed II wojną światową powstawały tutaj główne poletka doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych, które mogłyby być przydatne w produkcji surowca drzewnego obok naszych drzew rodzimych.


Takich poletek powstało około 100 pod kierownictwem pierwszego kierownika ogrodu, prof. Edwarda Chodzickiego. Nieduże kolekcje dendrologiczne stanowiły wówczas tylko skromny dodatek do całości, a teren do 1934 roku nie był ogrodzony.


W 1947 roku opiekę merytoryczną nad Arboretum przejęła Katedra Botaniki Leśnej SGGW, której kierownikiem był profesor Roman Kobendza, a bezpośrednio sprawami ogrodu zajmował się Tadeusz Szymanowski, asystent Katedry od 1 czerwca 1945 roku. 


Arboretum nie posiadało wówczas stałego pracownika w Rogowie. Nadzór nad prowadzonymi pracami sprawował mieszkający na miejscu inż. Edward Paprzycki, adiunkt Zakładu Urządzania Lasu, a prace należały do personelu nadleśnictwa. 


Po II wojnie światowej ocalała mniej więcej połowa zasobów botanicznych, a podźwignięcia i rozwoju Arboretum podjęli się najpierw dr. Tadeusz Szymanowski w latach 1947-1951, a po nim do roku 1966 inż. Henryk Ender. 

Trzej kierownicy Arboretum:
od lewej Jerzy Tumiłowicz, Edward Chodzicki i Henryk Eder (ok. 1964).

Dąb kasztanolistny "Profesor Tumiłowicz".

Rozpoczęto powiększanie kolekcji, zakładanie nowych leśnych powierzchni doświadczalnych, ogrodzono teren, zbudowano szklarnie i budynki gospodarczo-administracyjne. Rozpoczęto też wymianę nasion z innymi ogrodami na świecie.

Robotnicy w Arboretum

Jesienne prace w Arboretum.


(źródło fotografii: historia arboretum - Arboretum SGGW w Rogowie)


W latach 50. zbudowano alpinarium. Od 1966 roku do 2002 kierownictwo objął prof. Jerzy Tumiłowicz, a po nim mgr Piotr Banaszczak (do dziś).



W ciągu tego czasu kolekcje rozrosły się do jednych z największych i najciekawszych w Polsce osiągając 5 tysięcy gatunków i odmian w 2022 roku, stając się obiektem zainteresowania wielu środowisk naukowych z całego świata.


W ostatnich latach trwa modernizacja i uzupełnianie infrastruktury turystycznej i rozszerzanie działalności edukacyjnej i kulturalnej.


Arboretum należy do największej organizacji zrzeszającej ogrody botaniczne świata Botanic Gardens Conservation International, a także do Maple Society.


Bardzo charakterystyczne dla rogowskiego Arboretum są liczne leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych. 


To wszystko sprawia, że w rogowskim ogrodzie a każdym razem i o każdej porze roku można znaleźć coś nowego i zaskakującego, a miejsce może zachwycić zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.


Rośliny w Arboretum to cenne okazy, dlatego nie wolno zrywać kwiatów, liści, owoców i wspinać się na drzewa. Z tego samego względu na teren ogrodu zakaz wstępu mają psy. Nie wolno jeździć rowerami, palić papierosów oraz używać dronów.


Inne atrakcje:
🍁 Muzeum Lasu i Drewna przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
🍁 Zajęcia lekcyjne o tematyce przyrodniczo-leśnej w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
🍁 Organizacja ogniska z pieczeniem kiełbasek w parku przed Arboretum
🍁 Organizacja imprez okolicznościowych w Domu Akademickim "Jodełka" przy Arboretum
🍁 Zabytkowa Kolej Wąskotorowa w Rogowie


Odwiedzający korzystają z komfortu zwiedzania mimo bardzo ograniczonych środków, czego dowodem są nowe tablice informacyjne, ścieżki edukacyjne i utwardzone alejki. Organizowane są różnego rodzaju imprezy wraz z pozostałymi jednostkami Leśnego Zakładu Doświadczalnego. Dużą popularnością cieszy się majowy piknik "Majówka w Arboretum", ale także letnie koncerty festiwalu "Kolory Polski" i październikowy "Spacer po czerwonym dywanie".




Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie                    Arboretum w Rogowie
Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie
ul. Akademicka 20                                                                                    ul. Leśna 5b
95-063  Rogów                                                                                         95-063  Rogów
tel. +4846 8749031                                                                                   tel./fax +4846 874 81 36
sekretariat_Izdrogow@sggw.edu.pl                                                          arboretum@sggw.edu.pl
www.Izdrogow.sggw.edu.pl                                                                      www.arboretum.sggw.edu.pl

Źródła:
Piotr Banaszczak, Sylwia Bartkowska, Małgorzata Konecka, Zofia Piecko. Przewodnik po Arboretum w Rogowie.

Fot. archiwalne pochodzą ze strony historia arboretum - Arboretum SGGW w Rogowie
Fot. współczesne Monika Czechowicz


Przeczytaj w baedekerze:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz