czwartek, 17 listopada 2022

Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT i Dom Technika w Łodzi.


Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych (wcześniej Naczelna Organizacja Techniczna, NOT) – to związek stowarzyszeń naukowo-technicznych o tradycji zapoczątkowanej przez założone w 1835 roku w Paryżu Towarzystwo Politechniczne Polskie. W 1890 roku powstała Łódzka Sekcja Techniczna Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Popierania Rosyjskiego Przemysłu i Handlu. W okresie największego rozwoju łódzkiego przemysłu w 1902 roku założono Stowarzyszenie Techników, które skupiało około 300 członków. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości działało nieprzerwanie, aż do wybuchu wojny w 1939 roku. Korzystano z pomieszczeń w budynku przy ulicy Piotrkowskiej 102. 

"Łódź w Ilustracji", dodatek niedzielny "Kuriera Łódzkiego", rok 1932.

Poprzednia siedziba NOT mieściła się przy ul. Piotrkowskiej 102 w Łodzi.

25 lutego 1945 roku utworzono w Łodzi Ogólnopolską Organizację Techniczną (OOT), która działała do 1946 roku pod tym samym adresem, jak przed wojną. W roku 1946 OOT została przekształcona w Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelną Organizację Techniczną.
23 listopada 1946 roku rozpoczął działalność Oddział Wojewódzki Naczelnej Organizacji Technicznej w Łodzi, będący następcą Ogólnopolskiego Towarzystwa Technicznego.
Założycielami Oddziału było łódzkie środowisko techniczne, które skupiało w momencie rozpoczęcia działalności następujące Stowarzyszenia Naukowo-Techniczne:
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego,
  •  Stowarzyszenie Elektryków Polskich,
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji,
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich,
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Papierniczego,
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Rolno-Spożywczego
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Włókienniczego.
Pierwszym Prezesem w latach 1946-1948 był Walenty Wende. W 1950 roku Oddział Wojewódzki NOT w Łodzi przystąpił do organizacji Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Łodzi, która w 1951 roku została włączona do Politechniki Łódzkiej.

"Dziennik Łódzki", rok 1951.

"Express Ilustrowany", rok 1951.

Oddział Wojewódzki organizował wystawy osiągnięć technicznych, konkursy na opracowanie najlepszej technologii a także prowadził rekrutacje na wieczorowe i zaoczne studia techniczne.

"Dziennik Łódzki", rok 1961.

Pod nazwą Oddział Wojewódzki -NOT w Łodzi funkcjonował do 1957 roku. W tym okresie prezesami byli:
  • Bronisław de Michelis / 1948-1949 /,
  • Kazimierz Jarzębiński / 1949 – 1952 /,
  • Henryk Trebert / 1952 – 1953 /,
  • Jerzy Jabłkiewicz / 1953 – 1976 /.
W 1950 roku zarząd oddziału Wojewódzkiej Naczelnej Organizacji Technicznej wyraził potrzebę powstania Domu Technika w Łodzi. Do realizacji dążył prezes NOT – Jerzy Jabłkiewicz.

"Dziennik Łódzki", rok 1958.

W 1961 roku podjęto decyzję o inwestycji, która została zaplanowana w planie gospodarczym na lata 1961-1965. 

"Dziennik Łódzki", rok 1964.

"Dziennik Łódzki", rok 1964.

20 lipca 1963 roku rozpoczęto budowę, której generalnym wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. 

"Dziennik Łódzki", rok 1966.

"Dziennik Łódzki", rok 1966.

Dom Technika, lata 60. XX wieku.
(źródło fotografii: Miastograf https://www.miastograf.pl/)

20 lipca 1966 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu, które zainaugurowali: Bolesław Rumiński i Eugeniusz Szyr.

Bolesław Rumiński (1907-1971)
- inżynier chemik i działacz komunistyczny. Poseł do Krajowej Rady Narodowej, na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I, III, IV i V kadencji, minister przemysłu rolnego i spożywczego (1949-1950), minister przemysłu chemicznego (1950-1957), członek (1969-1971) i zastępca przewodniczącego Rady Państwa (1971). Budowniczy Polski Ludowej.
(źródło fotografii: "Horyzonty Techniki", XI/1971)

Eugeniusz Szyr (1915-2000)
- polski polityk komunistyczny, major ludowego Wojska Polskiego. Poseł na Sejm I, III, IV i VI kadencji, przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (1954-1956), minister gospodarki materiałowej (1956), przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki (1963-1968), minister gospodarki materiałowej (1976-1981) i wiceprezes Rady Ministrów (1959-1972), członek Biura Politycznego KC PZPR (1964-1968). Budowniczy Polski Ludowej.
(źródło fotografii: https://pl.wikipedia.org/)

Dom Technika (NOT) – siedziba Oddziału Wojewódzkiej Naczelnej Organizacji Technicznej w Łodzi, położona przy placu Komuny Paryskiej 5a w Łodzi. Budynek wzniesiony w latach 1963-1966. Obiekt nadal służy Naczelnej Organizacji Technicznej w Łodzi.

Budynek został zaprojektowany w stylu modernistycznym przez Józefa Kabana i Witolda Korskiego. Wnętrza zaprojektował Tadeusz Czekański.

Józef Kaban-Korski (1886-1969)
- architekt, reprezentant modernizmu.
Czytaj w baedekerze:

Witold Korski (1918-2003)
- architekt, medalier, rysownik, rzeźbiarz, wykładowca akademicki. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziałów Politechnicznych Akademii Górniczej i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Laureat honorowej nagrody SARP w 1990 roku.
(źródło fotogtafii: http://inmemoriam.architektsarp.pl/)

"Dziennik Łódzki", rok 1966.


Po wybudowaniu w 1966 roku Domu Technika oddziały Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych przeniosły swą siedzibę do budynku przy Placu Komuny Paryskiej 5a.

Fot. K. Kaczyński, rok 1969.
(źródło fotografii: Miastograf https://www.miastograf.pl/)


W dniu 13 grudnia 1966 roku, w nowym Domu Technika odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału.

"Dziennik Łódzki", rok 1969.

Dom Technika, rok 1970.
(źródło fotografii: Miastograf https://www.miastograf.pl/)

W dniach 18-26 maja 1974 roku odbyły się pierwsze Dni Techniki Regionu Łódzkiego.

"Dziennik Łódzki", rok 1974.

"Dziennik Łódzki", rok 1974.

5 czerwca 1976 roku powstał nowy statut NOT, w którym określano Naczelną Organizację Techniczną jako Federację Stowarzyszeń o charakterze naukowo-technicznym.

"Dziennik Popularny", rok 1977.

Fot. J. Mucha, rok 1979.
(źródło fotografii: maras polska.org.pl)

"Dziennik Popularny", rok 1979.

W 1982 roku w Łodzi odbył się XX Kongres Techników Polskich.

"Odgłosy", rok 1982.

Tematyka problemowa Kongresu obejmowała: gospodarkę żywieniową i wyżywienie narodu, energię, paliwa i surowce, wykorzystanie polskiej myśli technicznej i kadr technicznych, doskonalenie gospodarki i techniki oraz ich wzajemne oddziaływania, warunki techniczne i społeczne odnowy budownictwa oraz ochrona środowiska i gospodarka wodna. Z okazji Kongresu, którego hasłem było "być narodowi użytecznym", 10 grudnia 1984 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika Stanisława Staszica.

"Odgłosy", rok 1983.

W 1984 roku odsłonięto pomnik Stanisława Staszica autorstwa Kazimierza Karpińskiego.
Przeczytaj w baedekerze:

Od 1991 roku organizacja techniczna działa jako Łódzka Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
W dniach 23-25 maja 2011 roku ŁRF współorganizowała XXIV Kongres Techników Polskich, który odbył się w andel´s hotelu. Główne cele wynikające z uchwał Kongresu dotyczyły perspektywicznego rozwiązania problemów innowacyjności polskiej gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz transportu jako warunku dynamicznego rozwoju. Aktualnie działalność statutowa opiera się głównie na pracy komitetów, komisji i zespołów problemowych / Komitet ds. Jakości, Komisja ds. Promocji Techniki, Komisja ds. Nagród, Konkursów i Odznaczeń, Komisja Seniorów i Historii Stowarzyszeń. 


W ramach działań na rzecz maista i regionu: ŁRF jest Członkiem Kapituły Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego, Członkiem Komitetu Sterującego LORIS 2030, Członkiem Komisji Konkursu pt. "Pracodawca kreujący i wspierający edukację" - Łódzkie Łabędzie.
Łódzka Rada federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT prowadzi  szeroką działalność szkoleniowo-usługową i doradczą wspomagającą funkcjonowanie podmiotów gospodarczych nie tylko w województwie łódzkim . Dysponuje sprawdzoną merytorycznie, profesjonalną kadrą wykładowców, rzeczoznawców, specjalistów, doradców i tłumaczy, z którymi ma podpisane porozumienia  o współpracy w zakresie świadczenia usług o charakterze zawodowym oraz porozumienia o współpracy w zakresie świadczenia usług rozwojowych o charakterze doradczym. W ramach podpisanych umów partnerskich współpracuje z Politechniką Łódzką, Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajową Izbą Biegłych Rewidentów Regionalnym Oddziałem w Łodzi i wieloma innymi instytucjami. W ramach działającego Zespołu Usług Technicznych świadczy następujące usługi techniczne: ekspertyzy i opinie techniczne, kosztorysy i nadzory budowlane, audyty i świadectwa energetyczne, audyty oddziaływania na środowisko, oceny maszyn pod względem minimalnych i zasadniczych wymagań, instrukcje obsługi maszyn i urządzeń, wyceny nieruchomości i ruchomości, wyceny wartości prawnych, niematerialnych i intelektualnych, usługi związane z pozyskiwaniem  funduszy unijnych, w tym opinie  o innowacyjności technologii i nowych wyrobów oraz opinie o wdrożeniu, doradztwo i pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy – „ prewencja wypadkowa ZUS ‘’ oraz  tłumaczenia tekstów technicznych. W ramach posiadanego Ośrodka Doskonalenia Kadr Technicznych organizuje praktyczne warsztaty z zakresu wyceny nieruchomości, kursy kosztorysowania robót budowlanych, pośrednika w obrocie nieruchomości i zarządcy nieruchomości, przygotowujące o uzyskania uprawnień do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku, dozoru i eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Szkolenia z zakresu bhp oraz przygotowujące do egzaminów Kwalifikacyjnych D i E oraz przeprowadza egzaminy kwalifikacyjne w grupie 1,2 i 3.

(źródło fotografii: Miastograf https://www.miastograf.pl/)

Dom Technika (NOT) – siedziba Oddziału Wojewódzkiej Naczelnej Organizacji Technicznej w Łodzi, położona przy placu Komuny Paryskiej 5a w Łodzi. Obiekt nadal służy Naczelnej Organizacji Technicznej w Łodzi.


Źródła:
Joanna Olenderek. Kryteria oceny wartości dóbr kultury współczesnej reprezentatywnych dla miejskich przestrzeni publicznych Łodzi kreowanych w XX wieku, Bogusław Szmygin (red.), [w:] Wartościowanie w ochronie i konserwacji zabytków.
Mirosław Urbaniak. 70 lat NOT w Łodzi, „BIULETYN TECHNICZNO-INFORMACYJNY OŁ SEP”.

"Dziennik Łódzki", rok 1973.

Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi
oraz stron:
http://inmemoriam.architektsarp.pl/
maras polska.org.pl

Fot. współczesne Monika Czechowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz