środa, 3 października 2012

Park im. Stanisława Staszica w Łodzi


Park im. Staszica w Łodzi znajduje się w obrębie ulic Uniwersyteckiej, Narutowicza, Wierzbowej oraz Jaracza. Powierzchnia parku wynosi 3,9 ha.

Ten zabytkowy park powstał w latach 1899-1901. Zaprojektował go Leon Grabowski. Był to już trzeci ogród miejski na terenie Łodzi. 
"Rozwój", rok 1900.
"Rozwój", rok 1906.

W 1912 roku wzniesiono tam Pomnik Pracy i muszlę koncertową, którą później przekształcono w teatr letni. Pierwotnie park nosił nazwę "Ogrodu przy ulicy Dzielnej". 


"Gazeta Łódzka", rok 1913.

"Republika", rok 1924. 


"Republika", rok 1925.
Księga Adresowa Miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego, rok 1937.

W roku 1918 otrzymał imię Stanisława Staszica i ustawiono w nim popiersie patrona. W latach 1930-1931 park został nieznacznie przebudowany. W czasie wojny natomiast zdewastowany przez okupanta. Zniszczeniu uległy oba pomniki, wycięto drzewa i krzewy iglaste. 
"Głos Poranny", rok 1929.
"Głos Poranny", rok 1930.


"Głos Poranny", rok 1930.


"Głos Poranny", rok 1936.


"Głos Poranny", rok 1938.


W 1984 roku odsłonięto pomnik Stanisława Staszica autorstwa Kazimierza Karpińskiego.


W okresie powojennym kosztem parku została poszerzona ulica Uniwersytecka. Pomnik Stanisława Staszica usytuowany jest od strony ulicy Narutowicza.Fotografia z lat 60. W tle widoczna rzeźba "Tańcząca para" autorstwa Kazimierza Moczkowskiego. Dzisiaj praca ta znajduje się przy Rondzie Sybiraków na Widzewie:
Cztery drzewa znajdujące się na terenie parku im. Staszica uznane zostały za pomniki przyrody. 
W 1994 roku przeprowadzono kompleksową pielęgnację drzewostanu parkowego. W parku znajdują się również dwa głazy narzutowe, które zostały uznane za pomniki przyrody. W ramach prac rewaloryzacyjnych parku wykonano dotychczas modernizację stawu, wybudowano niskie ogrodzenie, zmodernizowano plac zabaw dla dzieci, wybrukowano aleje wokół pomnika oraz zmodernizowano alejki o nawierzchni bitumicznej.
Fot. Monika Czechowicz
"Głos Poranny", rok 1930 😄

Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. W latach 70 tych w Parku Staszica na tutejszym stawie w okresie letnim przebywała para łabędzi. Na tym niewielkim zbiorniku wodnym była wyspa, na której ptaki te miały swoje gniazdo. Jesienią na zimę były zabierane do zoo,by powrócić do parku na wiosnę. Na początku lat 80 tych nie pojawiły się więcej,i tak już zostało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie mogę pamiętać tych łabędzi. Bardzo dziękuję za to wspomnienie.

   Usuń