poniedziałek, 2 listopada 2015

MIEJSCA POWRÓCONE - FABRYKA PRZY ULICY POMORSKIEJ 65.W 1896 roku, jako pierwsza stanęła tu tkalnia wełny odpadkowej Arona Landsberga. W 1907 roku jej miejsce zajęła farbiarnia i wykańczalnia tkanin "Jedwabna".
Od 1920 roku istniała tu Łódzka fabryka Wyrobów Jedwabnych "Setalana", przekształcona w 1923 roku w spółkę akcyjną.


W 1923 roku przedsiębiorstwo zlikwidowano.
W 1937 roku powstała tu firma o nazwie "Jedwabna" Farbiarnia, Wykończalnia i Drukarnia sp. z o.o.W latach II wojny światowej swoją produkcję uruchomiła tutaj fabryka trykotaży Albert Seide i Spółka.
Po 1945 roku fabryka była siedzibą Zakładów przemysłu Dziewiarskiego im. Teodora Duracza. Zrewitalizowana fabryka otworzyła swoje podwoje w październiku 2014 roku. Remont trwał od 2011 roku, ale w międzyczasie zmienił się też jego wykonawca.
Fotografie z 2012 roku:


Pierwszy wykonawca planował odsłonić czerwone cegły, drugi postawił na kolorową elewację. - Wszelkie prace uzgadnialiśmy z konserwatorem zabytków. Według niego elewacja, którą wykonaliśmy, najbardziej jest zbliżona do pierwotnej - podkreślał Zenon Lenczewski z poznańskiej spółki Koncept WS.Od października 2014 roku budynek znajdujący się w miejskiej ewidencji zabytków pełni funkcję handlowo-usługową. Część parteru zajmują sklepy Netto i Rossmann.
Parter budynku od strony Pomorskiej zajmuje apteka.

Fotografie prezentują fabrykę przed remontem i stan dzisiejszy obiektu.

Zobacz jeszcze:
źródło:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz