sobota, 18 maja 2013

Łódź. WYZNANIOWA GMINA ŻYDOWSKA ... i siostry Rajfer.


 Budynek i teren Wyznaniowej Gminy Żydowskiej. Obecnie Gmina Żydowska w Łodzi liczy kilkuset członków i ma swoją siedzibę przy ulicy Pomorskiej 18.


"Głos Poranny", rok 1933.

Dawniej w tym miejscu znajdował się dom Karola Gephardta, właściciela fabryki ceraty. W latach 70. XIX wieku budynek został zakupiony, a następnie przebudowany na potrzeby Banku Handlowego. Kiedy bankowcy zdecydowali się przenieść do nowej siedziby, budynkiem zainteresowała się gmina.Tuż po jego kupnie w 1935 roku, przeniosła tu swoje biura z Placu Wolności 6, gdzie wcześniej wynajmowała pomieszczenia. 


Budynek Gminy Żydowskiej, lata 30 XX wieku.

W czasie okupacji budynek zajęli Niemcy. Po wojnie został przekazany Uniwersytetowi Łódzkiemu. W 1997 roku Gmina odzyskała budynek. Na początku powstały tu biura, koszerna stołówka, a następnie mała synagoga.


Gmina prowadzi zajęcia edukacyjne na temat judaizmu, których celem jest przybliżenie historii i kultury Żydów. Organizowane są również lektoraty z języka jidysz i hebrajskiego.
Ze względu na coraz większą liczbę odwiedzających nasze miasto turystów pochodzenia żydowskiego, głównie dla nich, otworzono Dom Gościnny ze 107 miejscami noclegowymi.


Na terenie znajduje się także sklep, którego oferta wydała się interesująca...


Ale niestety:


Pod opieką Gminy znajduje się także kilkadziesiąt cmentarzy w okolicach Łodzi, jak również ten największy, przy ulicy Brackiej. Na terenie Gminy znajduje się Dom dziennego pobytu oraz charytatywna koszerna stołówka, która wspomaga potrzebujących.

W 2008 roku otwarto mykwę - rytualną, koszerną łaźnię.
 

W piątkowy wieczór (17 maja) w siedzibie Gminy można było usłyszeć recital Zofii i Czesławy Rajfer. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Siostry Rajfer, to urodzone w Katowicach polskie piosenkarki i aktorki teatralne żydowskiego pochodzenia. Przez pewien czas były aktorkami w Teatrze Żydowskim w Warszawie a także solistkami cygańskiego zespołu Roma. Od 1999 roku mieszkają w Izraelu, gdzie są popularnymi piosenkarkami występującymi w duecie wokalno–tanecznym. Koncertują także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Niemczech, we Włoszech.Reprezentowały Izrael w konkursie Eurowizji.
Artystki wykonały popularne piosenki cygańskie, żydowskie, izraelskie , romanse rosyjskie. Śpiewają piosenki w języku jidysz, hebrajskim i romskim.  
Fragment występu Czesławy i Zofii Rajfer w ramach corocznego (organizowanego od 2004 roku) Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza