niedziela, 24 marca 2013

„Man-Teuffel”, czyli diabeł znad Menu w... Łodzi


Hotel „Manteufla” - dwupiętrowy budynek przy ulicy Zachodniej 81/83 w Łodzi, usytuowany na skrzyżowaniu z ulicą Próchnika (dawniej ulica Zawadzka). Wybudował go w 1879 roku, z przeznaczeniem na hotel, Adolf Manteuffel, na podstawie projektu architekta miejskiego Hilarego Majewskiego. 

"Łodzianka", kalendarz humorystyczny na rok 1903.


"Rozwój", rok 1898. 

"Rozwój", rok 1900.

"Rozwój", rok 1900.

"Rozwój", rok 1901.
Manteufflowie pochodzili ze spolonizowanego rodu grafów niemieckich. Adolf Manteuffel, prowadził od 1862 roku restaurację przy ul. Piotrkowskiej 11, a od 1879 roku hotel. Ale już w roku 1885 sprzedał go wraz z posesją braciom Józefowi i Romanowi Petrykowskim. 

"Lodzer Zeitung", rok 1867.


"Łodzianka", kalendarz humorystyczny na rok 1903. 


"Rozwój", rok 1907.

"Rozwój", rok 1909.


"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1913.


Nowi właściciele zachowali starą nazwę „Hotel Manteufla”.  


"Goniec Łódzki", rok 1905.

"Noue Lodzer Zeitung", rok 1910. 


"Rozwój", rok 1920


"Ekspress Wieczorny Ilustrowany", rok 1923.
"Ilustrowana Republika", rok 1926.


"Łodzianka", kalendarz Humorystyczny na rok 1910.


"Rozwój", rok 1921.
"Ekspress Ilustrowany", rok 1923.

Podręczny Rejestr Handlowy, rok 1926.

Dziś w budynku znajduje się, mi.in. "Scenografia", połączenie klubu muzycznego i kawiarni. Mieści się tu koktajl bar, a główną rolę odgrywa scena i zmienna … scenografia:
Fot. Krzysztof Nowak

Więcej zdjęć "Scenografii" na stronie domowej projektanta wnętrz Macieja Słowińskiego: 

"Republika", rok 1923.

"Echo Wieczorne", rok 1928.


"Republika", rok 1928.


Fot. współczesne Sasza Czechowicz


"Republika", rok 1932.


"Goniec Łódzki", rok 1905.

Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi


2 komentarze:

 1. Bardzo interesujący zapis Łodzi. To piękne miasto w niczym nie ustępuje europejskim metropoliom. Łódź jest o wiele piękniejsza od wielu utytułowanych miast w Europie. Podobna do Brukseli, Antwerpii, Liege. Zwarta śródmiejska zabudowa ma wyjątkowy, niepowtarzalny charakter. Łódź jest po prostu zjawiskowa. Eklektyczne, renesansowe, art deco, piękne pierzeje Piotrkowskiej. Niepowtarzalna architektura secesyjna w starej zabudowie, zdobnictwo, szczegóły, portali, wykusze i ten niepowtarzalny klasycyzm łódzkich budowli prestiżowych. Piękno pałaców właścicieli fabryk. Ogrom zabytków kultury materialnej i duchowej. Od 1970 roku jestem związany z tym miastem w sposób szczególny. Ten bedeker trzeba propagować. Wrzucam Was na Twitter i na FB. - Pozdrawiam Dany Petrykowski @JerzyPe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strony te zadedykowałam wszystkim łodzianom: tym którzy się tu urodzili, tym którzy z wyboru lub z innych powodów związali się z miastem na dłużej, i tym, dla których Łódź jest już tylko wspomnieniem - ale przede wszystkim dla tych, którzy nie znają historii tego miasta, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę, że pochodzą czy mieszkają w miejscowości, o historii której należy pamiętać i szczycić się nią. Tym bardziej cieszą mnie listy tych, którzy dostrzegają urodę Łodzi, admirują ją i doceniają. Bardzo dziękuję za ten bardzo miły dla mnie wpis.
   - Dla mnie rozstać się z Łodzią, czy zapomnieć o niej, - to jak stracić własną tożsamość...
   Pozdrawiam serdecznie.
   Monika Czechowicz

   Usuń