poniedziałek, 14 października 2013

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi5 lipca 1906 roku, pod przewodnictwem Ludwika Frankowskiego, powstał Komitet Organizacyjny polskiej męskiej szkoły średniej, a 17 października rozpoczął się pierwszy rok szkolny w Gimnazjum Polskim. Pierwsza siedziba szkoły znajdowała się przy ulicyWólczańskiej 55, ale już od 1910 roku był nią ten sam co dziś budynek przy ulicy Więckowskiego 41, wzniesiony i ofiarowany przez Edwarda Heimana-Jareckiego. 


W 1919 roku, szkołę upaństwowiono czyniąc ją pierwszą państwową szkoła średnią w Łodzi. Nazwę zmieniono na Państwowe Gimnazjum im. M. Kopernika. Natomiast w 1932 roku została przemianowana na I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. M. Kopernika.

Państwowe Gimnazjum im. M. Kopernika. 

Od 16 grudnia 1939 roku w okresie okupacji hitlerowskiej podobnie jak inne placówki oświatowe w Łodzi, szkoła została zamknięta. Podczas wojny znaczący udział w działalności konspiracyjnej mieli harcerze 3 Łódzkiej Drużyny Harcerskiej. Organizowali oni tajne nauczanie oraz uczestniczyli w tworzeniu struktur podziemnego harcerstwa. Od początku 1945 roku I Liceum rozwijało się razem z odradzającą się po okupacji Polską.
Na Drugim Zjeździe Wychowanków w październiku 1956 roku podjęto decyzję o utworzeniu przez absolwentów Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. M. Kopernika w Łodzi. 
I LO od początku swego istnienia było szkołą męską. Dopiero w roku 1963 stało się szkołą koedukacyjną.

23 i 24 września 2006 roku I LO obchodziło stulecie swojego powstania.


Znani absolwenci:


Jacek Bierezin, poeta
Andrzej Borowczyk, dziennikarz sportowy, publicysta
Michał Fajbusiewicz, publicysta, scenarzysta
Jacek Fisiak, historyk języka angielskiego
Jerzy Konorski, neurofizjolog
Piotr Krukowski, aktor
Edmund Piątkowski, lekkoatleta
Witold Sobociński, operator filmowy
Anita Werner, dziennikarka telewizyjna
Anna Wesołowska, sędzia

I LO od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce wśród łódzkich szkół średnich. W przeprowadzanych corocznie ogólnopolskich rankingach szkół średnich (od przeprowadzenia pierwszego takiego rankingu) do 2009 roku zawsze znajdowało się w ścisłej czołówce 3 razy wygrywając ranking. W 2009 roku I LO zajęło 4. miejsce.

Fot. Monika Czechowicz

Oficjalna strona szkoły:

źródło: 
wilkipedia.pl
Fot. archiwalne ze zbiorów Narodowego Archiwum Państwowego (NAC).

Przeczytaj jeszcze:
WZRASTAĆ DOBRZE I MĄDRZE – mural ku czci Janusza Boissé, „Bladego”.
Park im. Jana Matejki w Łodzi, czyli dawny ogród senatora Aleksandra Heimana-Jareckiego.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza