czwartek, 17 kwietnia 2014

PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA - Gumilow w Operacji Łódzkiej

W czasie I wojny światowej, w Operacji Łódzkiej (a konkretnie pod Piotrkowem) walczył poeta Nikołaj Gumilow, mąż Anny Achmatowej. Napisał o tym książkę „Zapiski kawalerzysty" (Записки кавалериста).  Dwa razy odznaczony Krzyżem św Jerzego (po raz pierwszy za odwagę w walkach między Piotrkowem a Bełchatowem).

Nikołaj Stiepanowicz Gumilow (Николай Степанович Гумилëв) urodził się w 1886 roku w Kronsztadzie (Imperium Rosyjskie) - jeden z czołowych rosyjskich poetów srebrnego wieku, współtwórca i praktyk akmeizmu, współzałożyciel czasopisma tego ruchu Apołłon i grupy akmeistów. Mąż poetki Anny Achmatowej. Ofiara "czerwonego terroru". Zamordowany przez bolszewików za rzekomy udział w spisku białogwardyjskim 24 sierpnia 1921 roku lub później, koło Petersburga (Rosyjska Federacja SRR).


W 1921 został wybrany przewodniczącym oddziału Związku Poetów w Petersburgu. Opublikował też książkę Słup ognisty (Огненный столп).


Wkrótce po jej wydaniu został aresztowany przez Czeka i rozstrzelany. Jego twórczość przez długie lata była w ZSRR zakazana."Zapiski kawalerzysty". Szlak bojowy poety Nikołaja Gumilowa.

W "Zapiskach kawalerzysty" poeta w sposób realistyczny opisuje swój szlak bojowy począwszy od Koluszek, poprzez Bełchatów, okolice Piotrkowa, przekroczenie Pilicy na wysokości Paskrzyna, pobyt na plebanii w Skotnikach i walki w przedborskich lasach oraz cofanie się jednostek rosyjskich w kierunku na wschód przez Czermno i Fałków.


Nikołaj Gumilow z żoną Anną Achmatową i synem, rok 1913.

W 2012 roku Urząd Marszałkowski w Łodzi, wydał kolejny folder z cyklu "Bitwy łódzkie" - wydanie 2012 dotyczy bohatera tego tematu - Mikołaja Gumilowa.

"Wybacz, jeśli możesz" piosenka dedykowana Mikołajowi Gumilowowi i Annie Achmatowej. Wykonanie Żanna Biczewska. Źródło: YouTube.pl

źródła:
forum,przedborz.net
Encyklopedia PWN
"Bitwy łódzkie"
YouTube.pl
i inn.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza