wtorek, 29 września 2015

MIEJSCE ZAMELDOWANIA - BAŁUTY. Opowieść o mieszkańcach.

Miło mi poinformować Czytelników baedekera, że w ramach obchodów setnej rocznicy przyłączenia wsi Bałuty do Łodzi, odbędzie się wystawa moich fotografii:
MIEJSCE ZAMELDOWANIA - BAŁUTY.
Opowieść o mieszkańcach.

2 października (piątek), godz. 17.00
Biblioteka nr 25
Łódź, ul. Boya-Żeleńskiego 15

Wystawa czynna do końca października w godzinach otwarcia biblioteki:
Poniedziałek       godz. 12-19
Wtorek                godz. 12-19
Środa                   godz. 12-19
Czwartek             godz. 11-16
Piątek                  godz. 12-19


Serdecznie zapraszam


Obrazki z wystawy:

poniedziałek, 28 września 2015

Secesja przy ulicy Karolewskiej – dom Ryszarda Schimmela.


Budynek przy ulicy Karolewskiej 1 został wzniesiony dla kupca, właściciela agentury handlowej zajmującej się handlem farbami i barwnikami do tkanin Ryszarda Schimmela.

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1907.


To jeden z najwcześniejszych przykładów secesji w Polsce, powstał w latach 1899-1900 według projektu Franciszka Chełmińskiego.
Pierwotnie plan budynku nie przewidywał secesyjnej elewacji, formy secesyjne zyskała ona najprawdopodobniej w roku 1910, w latach 1911- 1914 również przekształcona od strony północnej. Autorem secesyjnej przebudowy mógł być Gustaw Landau-Gutenteger.


Pod wpływem nowych trendów w architekturze pojawiły się na budynku wszystkie charakterystyczne dla secesji cechy: niesymetryczne elewacje, miękkie wykroje okien, zróżnicowana faktura tynku, bogate dekoracje roślinne.


Na wysokości piętra i poddasza bardzo ciekawa dekoracyjna imitacja konstrukcji ryglowej z częścią belek o esowatym profilu.


W elewacjach północnej i wschodniej okna w płaskich obramieniach z uszkami.
W elewacji południowej w cofniętej części główne drzwi wejściowe z naświetleniem ujęte płaskim portalem z trójkątnym frontonem.


W elewacji północnej na osi znajdują się tylne drzwi wejściowe, nad nimi wysokie okno klatki schodowej, okna parteru osłonięte dekoracyjnymi kratami.


W części wschodniej widać loggię z kolumnami wspierającymi łuki odcinkowe i mały taras na piętrze, pod nią wejście do piwnicy. W zachodnim narożu na piętrze duże okno dawnego tarasu. W dachach okienka strychowe.


We wnętrzu zachowały się fragmenty pierwotnego wystroju: sztukaterie roślinne, między innymi w formie liści i korzeni jabłoni, kasztanowca, ostów i irysów, a także piece kaflowe i witraż w oknie klatki schodowej.


Po śmierci właściciela willa pozostawała w rękach spadkobierców, mieszkał w niej syn Ryszarda Schimmela, Leon. Po 1945 roku została upaństwowiona i przeznaczona na mieszkania komunalne. W 1982 roku zakupiona przez obecnego właściciela, poddana generalnemu remontowi i adaptacji na cele biurowe. Dziś mieści się tutaj Cech Rzemiosł Metalowych, Optycznych i Elektrotechnicznych w Łodzi.

 

źródła:
Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.
Krzysztof Stefański. Łódzkie wille fabrykanckie.

Fot. archiwalna pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz

piątek, 25 września 2015

UCZELNIA W BIUROWCU, czyli Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania przy ulicy Targowej.


W 1912 roku, w okresie dobrej koniunktury, zakłady Karola Scheiblera wzniosły na narożnej działce przy ulicy Targowej 65 okazały budynek biurowy. Otrzymał wiele secesyjnych elementów dekoracyjnych, między innymi tynki kontrastujące z czerwienią cegieł, brak symetrii, miękkie linie naczółków.


Budynek ma kształt litery L. Od strony ogrodu została dobudowana duża sala narad. Główne wejście ma okazałą obudowę i znajduje się od ulicy Targowej. Drugie usytuowano od strony ulicy Fabrycznej.


 Prowadziło ono do pomieszczeń wykorzystywanych przez przedszkole. Z myślą o dzieciach sale obrad zarządu firmy przyozdobiono malowidłami nawiązującymi tematycznie do bajek Braci Grimm.


W latach powojennych, kiedy mieściły się tu biura Uniontexu oraz komitet zakładowy partii, malowidła w sali narad zamalowano. Odzyskały pierwotny wygląd po sprywatyzowaniu.

"Łódź w Ilustracji", dodatek niedzielny "Kuriera Łódzkiego", rok 1935.


Dziś w budynku mieści się prywatna Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania. Szkoła posiada wydziały architektury, filmu i fotografii, wzornictwa oraz wiedzy o kulturze i sztuce.


Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi powstała w kwietniu 1998 roku (uruchomiona decyzją Ministra Edukacji Narodowej). Od 1999 do 2004 roku Uczelnia mieściła się przy ulicy Pomorskiej 163/165 w Łodzi. W latach 1999–2001 kształciła studentów jedynie na poziomie licencjackim. Od 2001 kształci na poziomie zarówno licencjackim jak i magisterskim.


W kwietniu 2004 Uczelnia przeniosła swoją siedzibę z ulicy Pomorskiej do dawnej Centrali Handlowej Karola Scheiblera z XIX wieku. 


Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania kształci na studiach I-go (licencjackie) i II-go stopnia (magisterskie uzupełniające) oraz na jednolitych magisterskich (studia filmowe i fotografia) i podyplomowych na wszystkich prowadzonych i akredytowanych kierunkach i specjalnościach. Jest jedną z trzech wyższych szkół filmowych w Polsce, wydających dyplom ukończenia studiów z tytułem magistra sztuki. Uczelnia prowadzi także Aktorskie Studium Filmowe. 


W budynku szkoły znajduje się sala kinowa im. Henryka Kluby, wieloletniego rektora łódzkiej szkoły filmowej i wykładowcy na Wydziale Filmu i Fotografii WSSiP.


Więcej o szkole dowiesz się tutaj:


źródła:
www.wssip.edu.pl
Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.
pl.wikipedia.org

Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.